Delicate Lilies Valley Blooming Spring

Bylinky dokážou zahnat řadu nemocí, umí ale i zabít. Na tyto druhy pozor

Bylinky obsahují mnoho cenných látek, které mohou pomoci tišit každodenní neduhy. Mohlo by se zdát, že vzhledem k tomu, že jsou přírodní, nemohou být škodlivé, ale opak je pravdou. Některé bylinky snižují účinnost užívaných léků nebo obsahují silné toxiny, které poškozují játra a další orgány. Na jaké byste si měli dát pozor?

Třezalka snižuje účinnost léků

Třezalka tečkovaná je velmi oblíbená bylinka, která má uklidňující a účinky a zlepšuje náladu. Čaje z třezalky mohou pomoci proti trávicím neduhům, bolestem břicha a plynatosti nebo průjmu. Bohužel obsažené látky stimulují jaterní enzymy, které se podílejí na metabolismu léčiv. Snižuje tedy účinnost některých léků včetně hormonální antikoncepce.

Mohlo by vás zajímat:  Pažitku můžeme sklízet po celý rok. Díky hnojivu z vaječných skořápek rychle poroste

Kostival bývá složkou mastí a krémů, které podporují hojení ran a modřin. Vnitřní užívání ale může skončit tragicky, protože bylina může poškodit játra, plíce a žlučové cesty. Polej obecná je bylinka, která podporuje fungování trávicího traktu. Její složky ale mohou způsobit selhání jater a cirhózu. Není vyloučené, že stejně fungují tinktury a čaje z této rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Konvalinka způsobuje nevolnosti

Skočec je surovinou, ze které se vyrábí ricinový olej. Ten stimuluje střevní peristaltiku a přispívá ke zdravým nehtům a vlasům. Neměli by ho ale konzumovat lidé, kteří trpí gastrointestinálními onemocněními, děti do 7 let a těhotné ženy. Oměj tuhý je prudce jedovatá rostlina, která má neurotoxické a kardiotoxické vlastnosti. Požití může mít za následek srdeční arytmii, svalovou slabost, necitlivost končetin a intenzivní bolesti břicha.

Mohlo by vás zajímat:  Podběl přivítá jaro žlutými kvítky, které zatočí s každým nachlazením. Léčivé účinky nabízí také listy

Konvalinku většinou vnímáme jako okrasnou rostlinu, ale má i léčivé vlastnosti. Podporuje činnost srdce a může pomoci zmírnit otoky. Má také mírně diuretické a sedativní vlastnosti. Přesto je třeba ji užívat s velkou opatrností, protože je snadné se jí předávkovat. Pak se objeví nevolnost, zvracení, průjem, dvojité vidění a závratě, ve vážných případech také arytmie a poruchy elektrolytů.

Zdroj: https://ucanr.edu/sites/poisonous_safe_plants/Herbal_Medicines_18/
Přidat na Seznam.cz