Green Leaves Ivy Covering Wall

Břečťan sluší každému interiéru. Domovu může dokonce i prospět a vnést do něj příjemné klima

Břečťan je velmi oblíbenou rostlinou, o kterou se zvládne postarat i začátečník. Můžete si ho vybrat také v případě, že chcete květinu, která snese i náročnější podmínky při pěstování. Je velmi těžké mu ublížit, i když se to samozřejmě může někomu podařit. Co ale potřebujete o břečťanu vědět?

Břečťan obecný patří mezi rostliny, které jsou nenáročné

Můžete ho pěstovat i doma, i když většinou břečťan najdete venku, například na domech. Hodí se také v případě, že chcete mít soukromí na pergole nebo terase. Může vypadat opravdu dobře, pokud se o něj budete starat a dopřejete mu dostatek místa. Může volně viset ze záhonu, dá se tedy pěstovat také na výšku. Starat se o něj mohou i lidé, kteří s pěstováním rostlin teprve začínají.

Mohlo by vás zajímat:  Krása může zabíjet. Některé okrasné rostliny či keře obsahují nebezpečný jed

Oblíbenou odrůdou je Canary a Colchis. Břečťan pochází z Kanárských ostrovů, ale můžete ho najít také jinde ve světě. Každý si určitě najde svou oblíbenou variantu této rostliny a dopřeje jí kvalitní podmínky. Dávejte si ale pozor v případě, že máte v domácnosti alergika. Břečťan mu může způsobit značné problémy a to není jeho jediná nevýhoda. Břečťan patří mezi jedovaté rostliny, takže nesmí k dětem, citlivým lidem a zvířatům.

Zdroj obrázku: Freepik

Toxiny se většinou nacházejí v listech rostliny

Břečťan obsahuje saponiny, které jsou toxické a mohou podráždit sliznici nebo kůži. Pokud sníte kousek břečťanu, a je jedno, jakou část, můžete cítit pálení v krku, ústech, a objevit se mohou dokonce halucinace nebo zástava dechu. Když ale bude stát nebo viset v místnosti, škodlivý rozhodně není. Pomůže vám vyčistit vzduch v domácnosti, protože dokáže ze vzduchu pohltit toxiny.

Mohlo by vás zajímat:  Japonská růže bude ozdobou po celé léto. Její květy i plody zazáří v každé kuchyni

Břečťan je nenáročná rostlina, postačí jí neutrální nebo mírně kyselá zemina. Nejlépe mu bude při teplotě mezi 16 a 20 stupni, pokud se jedná o zimní období, v létě mu nevadí i teploty o něco vyšší. Roste velmi rychle a také velmi brzo vás může potěšit i květy. Výhonky stříhejte dvakrát za rok a dejte si pozor, aby mu neuschly listy – to způsobuje příliš suchý vzduch.

Zdroj: https://hgic.clemson.edu/factsheet/growing-english-ivy-indoors/
Přidat na Seznam.cz