Fresh Potato Kitchen Ready Be Cooked

Brambory lze vypěstovat i na balkoně

Bez brambor by nebyla česká kuchyně autentická, mnoho tuzemských receptů na nich doslova stojí. Jsou proto k dostání v obchodech od jara do zimy, mnozí zahrádkáři si též pěstují vlastní. Možnost těšit se z vypěstované úrody mají také ti, co nemají žádnou zahradu nebo volný pozemek. Jak to? Snadno se totiž pěstují též na balkoně, navíc bez jakékoli chemie. Jistě také překvapí, že výnosy mohou být poměrně značné i z několika málo rostlin. Jak sázet brambory na balkoně a těšit se z bohaté úrody?

Mohlo by vás zajímat:  Skladování zeleniny a ovoce má svá pravidla. Díky nim se plody nebudou tak rychle kazit

Vlastní zelenina hned vedle kuchyně

Stačí udělat jen pár kroků z kuchyně a natrhat si bylinky nebo posbírat čerstvá rajčátka. Balkony a terasy v bytových domech skýtají celou řadu možností zahradničení. Kupodivu se mohou pěstovat tímto způsobem rovněž brambory. Při dodržení několika málo pravidel se mohou sbírat košíky brambor k uskladnění na zimu, k tomu zcela ekologických a neošetřených pro zdraví nebezpečnými látkami. Výhodou pak je, že brambory na balkoně neohrožují ani škůdci a není třeba je plít.

Zdroj obrázku: Freepik

Hra s dětmi

Pěstování zeleniny v domácím prostředí získává na popularitě, jedná se o příležitost k vlastním ekologickým výpěstkům, nadto se mohou do těchto zahradnických prací zapojit i děti. Právě ty uvidí, jak se postupně rostliny vyvíjejí, aby na sklonku léta umožnily sklizeň lákavých plodů. Pěstovat se mohou brambory na balkoně v rozličných nádobách, v pytlích nebo v hlubokých kbelících, přičemž nezáleží na odrůdě. Hlízy se umístí do zeminy a zakryjí vysokou vrstvou, musí se pravidelně zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zastřižení a odebírání nepotřebných částí keříků podpoří dobrou úrodu rajčat

Podmínky pro pěstování

Hlízy se sází v průběhu dubna do nádob o hloubce minimálně 30 centimetrů, přičemž se musí dodržet obdobná šířka nebo průměr květníku či truhlíku. Rostlinám vyhovuje zemina bohatá na živiny, která je dostatečně vzdušná. Pro tyto účely se může substrát nebo zemina smíchat s pískem v poměru 2 : 1. Pro dobrou sklizeň se nesmí zapomínat na zálivku. V průběhu jarních měsíců mohou ještě překvapit mrazíky, proto při teplotách kolem nuly se musí nádoby přemístit do interiéru. Vrátit se mohou na balkon při trvalých teplotách nad osm stupňů.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/growing-potatoes-in-containers-how-to-grow-potatoes-in-pots/
Přidat na Seznam.cz