Blueberries Ripening Bush Close Up

Borůvky potřebují dostatek závlahy, ideální pH půdy udrží chlebové hnojivo

Správné zalévání je klíčové pro pěstování borůvek. Mají specifické nároky na hydrataci, protože jsou citlivé na nedostatek vody. Seznámení se s pravidly zalévání a okyselení půdy je důležité pro bohatou sklizeň. Okyselení půdy je efektivní způsob péče o tyto cenné plodiny, získává stále větší oblibu mezi zahradníky.

Důležitost správného zavlažování při pěstování borůvek

Existují rostliny, které dokážou snášet obtížné podmínky a sucho pro ně není překážkou. Nicméně při pěstování borůvek je klíčovou otázkou zavlažování. Borůvka, známá také jako kanadská borůvka, má zesílený a mělký kořenový systém, který je velmi citlivý na přechodné nedostatky v zavlažování. Nejlepší podmínky pro svůj růst má v teplých a slunných oblastech, kde je ztráta vody menší. Při posuzování potřeb borůvek je tedy důležité si uvědomit, že bez adekvátního zavlažování bude růst inhibován a sklizeň ovoce bude nedostatečná.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejný banán není jen k jídlu. Zvlhčuje pleť, bělí zuby a mírní otoky
Zdroj obrázku: Freepik

Správné zavlažování a vhodná voda pro borůvky

Půda kolem borůvkového keře by měla být stále mírně vlhká, a proto je důležitá pravidelná kontrola jejího stavu, zejména v letních vedrech. Je vhodné vyhnout se přebytečné vodě po deštích a nedoporučuje se to přehánět se zavlažováním. Mladé keře jsou citlivé na nedostatek zálivky zejména po výsadbě a v prvním roce růstu. Pro borůvky je nejlepší používat dešťovou vodu, aby se předešlo přílišnému vápnění a odkyselení půdy, což může negativně ovlivnit jejich růst a úrodu.

Mohlo by vás zajímat:  Zajistěte si už na jaře bohatou úrodu jahod. Nejlepší čas pro hnojení je právě teď

Okyselování půdy pomocí chlebového hnojiva

Chcete-li dosáhnout bohaté sklizně borůvek, je důležité udržovat pH půdy v rozmezí 3,8 až 4,8. Pro okyselení půdy existují hotové přípravky, ale můžete také využít levnější a přirozené metody. Jednou z nich je příprava chlebového hnojiva doma. Stačí rozdrtit 1–2 kilogramy staršího chleba a namočit je do 10 litrů dešťové vody nebo vody z vodovodu. Po týdnu promíchejte, sceďte a použijte k zalévání borůvek. Opakujte postup několikrát během sezóny, přičemž na jeden keř použijte dva litry vody. Chlebové hnojivo je skvělým a ekologickým způsobem, jak okyselit půdu pro borůvky a zároveň využít potravinové zbytky pro pěstování zdravých rostlin.

Zdroj: https://extension.umn.edu/fruit/growing-blueberries-home-garden
Přidat na Seznam.cz