Cup Coffee Latte Coffee Beans Old Wooden Background

Instantní, nebo mletá: odborníci prokázali, která káva je zdravější a kdo by neměl pít vůbec žádnou

Co člověk, to názor. Pro jednoho je káva životabudič a lékem takřka na vše, pro druhého se jedná o jed, kterému je lepší se vyhnout. To samé platí o druhu samotné kávy, zatímco někdo nedá dopustit na čerstvě namletou, jiný vyžaduje pouze instantní. Který druh kávy je ale zdravější, který tábor pomyslně vítězí?

Zdraví prospěšná káva

Stoupenci kávovarů nedají na svůj výběr dopustit a považují instantní kávu za škodlivou. Škodí ale šálek instantní kávy více než hrneček espressa z kávovaru? Podle vědců je pití kávy prospěšné, nesmí se to ale přehánět s jejím množstvím. Nedoporučuje se pít více než 4 šálky kávy denně. Káva dodá tělu prospěšný kofein i antioxidanty, které umožňují zlepšení látkové výměny, a dokonce likvidují volné radikály v těle, čímž předchází rozvoji rakoviny.

Mohlo by vás zajímat:  Vaše bambusová zahrada
Zdroj obrázku: Freepik

Instantní, nebo z kávovaru?

Která káva je ale zdravější? Obě varianty mají své plusy i mínusy. Proces výroby instantní kávy je složitější a při výrobě dochází k mnoha chemickým zásahům. Na její produkci se nadto vybírají méně kvalitní zrnka kávy. Šálek instantní kávy však obsahuje méně kofeinu, má jemnější chuť a nedráždí žaludek. Káva ve stylu turka může zvyšovat hladinu cholesterolu, ale to neplatí při přípravě klasického espressa v kávovaru. Podle vědců je množství antioxidantů u obou druhů káv přibližně stejné.

Mohlo by vás zajímat:  Pískavice řecké seno dodá jídlům orientální chuť a důležité živiny

Raději čaj než kávu

Nedá se tedy podle odborníků jasně odpovědět, která káva je zdravější. Jsou však lidé, kteří by kávu pít neměli vůbec a měli by raději volit čaj nebo jiný nápoj. Týká se to především pacientů s různými gastrointestinálními potížemi, jako je reflux. Obdobně by se měli vyvarovat pití kávy nebo by měli omezit její konzumaci lidé trpící na vysoký krevní tlak nebo ti, co vykazují zvýšenou citlivost na kofein. Kofein je stimulant, proto by se mu měli vyhýbat psychicky nemocní nebo pacienti s depresemi či epileptici. Pití kávy se nedoporučuje též těhotným a kojícím ženám.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/instant-coffee-good-or-bad, https://blog.warriorcoffee.com/blog/12-health-benefits-and-6-disadvantages-of-coffee-smashing-it
Přidat na Seznam.cz