Bohaté kvetení muškátů podpoří banánové hnojivo a vaječné skořápky
Pelargonie neboli muškáty patří mezi nejoblíbenější okrasné rostliny na českých balkonech. Jde o poměrně velký rod, který má asi 300 různých druhů, a tak není jednoduché o nich mluvit jako o jedné homogenní skupině. Existují druhy, které mají rády více či méně sluníčka. Některé potřebují více vláhy než jiné. A i když muškáty původně pocházejí ze subtropického a tropického pásu, některé jsou až podivuhodně odolné vůči chladu. Všem těmto rozdílům navzdory však existují osvědčené triky, které pomohou muškátům rozkvést. Znáte je?
Správné zalévání
Pokud nemáte nějakou skutečně specifickou odrůdu, muškáty byste neměli zalévat příliš. Většinou jim stačí zálivka každý druhý až třetí den. Tedy s výjimkou horkých letních měsíců, kdy je vhodné udržovat zeminu v truhlíku či květináči stále vlhkou. Asi nejsnazší je koupit nebo vyrobit automatické zavlažování, které spustíte, když se rtuť teploměru vyšplhá nad 30 °C. A ještě k technice zalévání – nekropte listy, ale skutečně jen zeminu. Listy by mohly začít plesnivět.
Banánové hnojivo
Některým lidem muškáty moc nekvetou. Pomoc je přitom velmi snadná, trn z paty vám vytrhne domácí hnojivo z banánových slupek. Slupky stačí nasekat nadrobno, dát je do zavařovací sklenice a zalít vroucí vodou. Sklenici pak zavřete. Po 48 hodinách nálev přeceďte přes čisté plátno nebo kuchyňskou utěrku a muškáty s ním dvakrát měsíčně zalijte. Tímto domácím hnojivem můžete ostatně zalévat i další květiny.
Hnojivo z vaječných skořápek
Pokud muškáty přesazujete, nezapomeňte do nového substrátu přimíchat také najemno nadrcené vaječné skořápky. Ty předtím nemyjte, zbytek bílku na nich je totiž podobně jako skořápky samotné plný spousty důležitých minerálů a dalších prvků, které muškátům skvěle poslouží. Podobně jako banánové hnojivo také skořápky v substrátu zajistí, že vám muškáty krásně pokvetou.
Zdroj: https://dengarden.com/gardening/Feeding-Geranium-Pelargoniums-The-Right-Fertilizers