Bay Leaf Wooden Background

Vavřínu se může dařit i v českých podmínkách, ideální je do živého plotu

Vavřín není úplně typickou dřevinou do živého plotu v Česku, alespoň zatím. Jde totiž o původně asijskou rostlinu, která se v Evropě rozšířila hlavně ve Středomoří a na sever od Alp proniká jen postupně. Ale s nastupující klimatickou změnou, která už se promítá i v našich podmínkách, bude pěstování původně jihoevropských plodin stále jednodušší. A tak obliba vavřínu jako esteticky atraktivního živého plotu roste. Vavřín má kromě toho i řadu dalších výhod. Na specifika této rostliny si posvítíme v tomto článku.

Mohlo by vás zajímat:  Sezóna grilování je tady. Připravte na ni své chuťové buňky i gril

Vavřín vznešený

Asi nejvhodnější k pěstování v našich podmínkách je vavřín vznešený. Tato vytrvalá stálezelená odrůda pochází z Balkánu, Malé Asie a Kavkazu. Je ceněna pro nepříliš náročné pěstování, krásné bílé květy a také charakteristické masité a tlusté listy, ze kterých se usušením stává oblíbené koření, bobkový list. Vavříny kvetou v květnu, zatímco v létě jsou pokryty černými malými nepoživatelnými bobulemi. Populární jsou vavříny jako živé ploty ještě z jednoho důvodu, rostou totiž velmi rychle, při správném pěstování i půl metru za rok.

Mohlo by vás zajímat:  Na době zalévání záleží. Nejlepší čas je ten, který noční sovy proklínají
Zdroj obrázku: Freepik

Co vavřín potřebuje?

Vavřínu se bude dařit i na vaší zahradě, pokud mu dokážete vytvořit odpovídající prostředí. Základem je úrodná půda s pH mezi 6,5 a 7,5, kterou budete pravidelně zalévat. Velké zalití potřebuje vavřín nejméně jednou týdně, ale zvlhčit půdu byste mu měli každý den, zejména v prvních letech pěstování.

Jak vavříny hnojit?

Odborníci doporučují přihnojovat vavřín těsně před květem v dubnu a také v červenci, kdy dokvétá. Využít můžete komerčně vyráběná hnojiva, ale mnohem lépe uděláte, pokud si připravíte vlastní z kuchyňského odpadu, jako jsou banánové slupky nebo kávová sedlina. V případě vavřínu skvěle poslouží i vaječné skořápky. Na 100 g kávové sedliny budete potřebovat skořápky z 10 vajec a slupky z 5 větších banánů. Všechny suroviny smíchejte a směs dobře nadrťte. Pak ji můžete rovnou aplikovat, uvedené množství postačí na dva vavříny.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/bay-grow-guide/
Přidat na Seznam.cz