Beautiful Lavender Fields With Path

Levandule ocení během srpna a podzimu hnojivo z vaječných skořápek

Klimatická změna může mít i své světlé stránky. Pěstování ovoce, zeleniny, ale i okrasných plodin, kterým se u nás ještě do nedávna nedařilo, bude postupem času stále snazší. Tedy pokud se nám podaří vypořádat se s nedostatkem vody v krajině. Ale to je primárně téma pro hydrology a krajináře. My se v tomto článku zaměříme na levandule, oblíbené aromatické okrasné rostliny, které jsou charakteristické hlavně pro oblast Provence. Jejich pěstování v České republice je však možné už teď, a tak jimi můžete ozdobit i svou zahradu.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky lze pěstovat i na parapetu při dodržení několika pravidel

Nenáročná rostlina

I když se to nezdá, levandule je vlastně poměrně nenáročná rostlinka. Potřebuje samozřejmě dostatek světla a přímého slunečního svitu, takže třeba v chatařských osadách uprostřed lesů se jí dařit nebude, ale jinak už nemá žádné zvláštní nároky. Potřebuje především mírně písčitou půdu, která u nás není příliš obvyklá, ale tohle se dá snadno vyřešit nákupem vhodného substrátu v jakémkoli zahradnictví.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní repelent

Levandule nejen hezky vypadá, ale také krásně voní. Tedy nám, lidem. Různému hmyzu, a speciálně mnoha druhům škůdců, naopak zapáchá. A tak zatímco v nás éterické levandulové oleje vyvolávají pozitivní náladu a možná i vzpomínky na putování po jihu Francie, hmyz se jim vyhýbá obloukem. Tedy s výjimkou včel, kterým naopak levandule také voní. Ostatně provensálský levandulový med je velmi populární i u nás.

Mohlo by vás zajímat:  3 druhy koření pro snadné hubnutí a trávení v kondici

Jak na správné zimování

To nejtěžší při pěstování levandulí v českých podmínkách je zajistit rostlinám správné zimování. Levanduli pomůže správné přihnojování ve druhé polovině léta a na podzim. Profesionální pěstitelé doporučují například najemno nadrcené vaječné skořápky, které je třeba přimíchat do zeminy. Skořápky se budou přes zimu postupně rozkládat a uvolňovat minerály a prvky, které levandule v tomto těžkém období potřebují. Kromě toho můžete rostliny na zimu přikrýt ochrannou textilií.

Zdroj: https://www.terrebleu.ca/blogs/diy/prepping-your-lavender-for-winter
Přidat na Seznam.cz