Blahodárné účinky artyčoku na zdraví jsou známy od starověku. Do jídelníčku patří každý den
Jak artyčok vypadá a z jakých důvodů jej opěvovaly už naše babičky? Artyčok svým vzhledem připomíná bodlák. Jedlou částí této rostliny jsou květní lůžka hvězdicovitého tvaru. Již ve starověkém Egyptě sbírali a konzumovali tuto potravinu. Nejlépe se artyčokům daří v jižních státech USA a ve Střední Americe. Dá se ale pěstovat i v mírném klimatu.
Jak působí na náš organismus?
Artyčok je velmi ceněnou rostlinou. Má relativně nízký glykemický index. Je vhodnou potravinou pro diabetiky, protože obsahuje velké množství inulinu a kyseliny chlorogenové. Artyčok má blahodárné a detoxikační účinky. Podporuje tvorbu a vylučování žluči a trávicích enzymů. Zlepšuje celkové trávení a látkovou přeměnu. Mimo to má protialergické účinky, takže je doporučován i při léčbě ekzému. Artyčok je vhodný při léčbě jater, zažívacích potížích či při potížích s vysokým cholesterolem. Artyčoky obsahují hořčiny, vitaminy skupiny B, draslík, vápník i železo, inulin, tanin, organické kyseliny a soli a řadu dalších prospěšných látek.
Pro koho je tato zelenina nebezpečná?
Ne každý by měl sahat po artyčocích. Lidé, kteří bojují s urolitiázou (ledvinovými kameny), by se této pochutině měli raději vyhnout.
Jak artyčoky konzumovat?
Artyčoky můžeme jíst prakticky denně, protože jejich složení příznivě ovlivňuje náš metabolismus. Jsou nízkokalorické a obsahují velké množství vlákniny. Díky vláknině se budete cítit sytí a také si zlepšíte trávení. Z artyčoku si můžete uvařit čaj, můžete jej uvařit v osolené vodě a podávat s máslem a smaženou strouhankou. Stejně tak si jej můžete zapéct nebo naplnit různými nádivkami. Artyčoky ve Francii podávají polité různými omáčkami.
Nebojte se tedy vyzkoušet pro vás třeba neznámý druh zeleniny. Určitě nesáhnete vedle a vašemu organismu jen prospějete.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits