Treatment With Hydrogen Peroxide Rot Roots Cleaning Rot Resuscitation Damaged Orchid Plants Home Gardening Breeding Orchids Diseases Orchids Taking Care Healthy Roots

Začátečníci chybně zalévají orchideje vodou. Zkušení pěstitelé použijí energetický nápoj, který zná celý svět

Orchideje jsou krásné, ale musí se to s nimi umět. Každý je jistě napoprvé zaléval obyčejnou vodou a později zjistil, že je pro ně lepší něco jiného. Známý energetický nápoj. Těžko by se našel dospělý člověk, který by ho nepil nebo ho alespoň jednou neochutnal. Málokoho by napadlo použít ho na květiny, ale faktem je, že obsahuje látky, které jim prospějí.

Známý přírodní povzbuzovač

Žádný chemický energy drink nečekejte. Nápoj, který máme na mysli, je přírodním povzbuzovačem. Jedná se o kávu, která obsahuje alkaloid kofein. Ten umí zvýšit krevní tlak, umí povzbudit srdeční činnost a tak unaveného člověka doslova nakopnout. A v jistém smyslu umí nakopnout i květinu. Jenom je třeba vědět, jak kávu správně použít. Jinak to může mít zcela opačné následky.

Mohlo by vás zajímat:  Lněný olej prospívá kráse i zdraví celého těla. Nikdy není pozdě zařadit ho do jídelníčku
Zdroj obrázku: Freepik

Unikáty kávové sedliny

Výhodou pro milovníky kávy je to, že si ji stále mohou vypít. To, co je pro orchideje podstatné, je kávová sedlina. Tedy onen odpad, který zbude v pákovém kávovaru nebo na dně hrnku, pokud si připravíte poctivého turka. Tato kávová sedlina je pH neutrální, neovlivňuje kyselost půdy a obsahuje poměrně zajímavé množství dusíku. Kávová sedlina jako organický materiál umí napomoci k provzdušnění půdy i tomu, aby půda lépe držela vodu. Takzvaný lógr však také pomůže k procesům, které podporují tvorbu důležitých živin pro rostlinu.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice není obyčejné koření, svými účinky působí blahodárně na mnoho neduhů

Jak využít kávu při pěstování orchidejí?

Počátek je jednoduchý. Uvařte si kávu tak, jak ji máte rádi. Kávovou sedlinu přesypte do lahve a nařeďte vodou. Ideální je poměr zhruba 500 ml vody na jednu porci kávy. Takto nechte směs zhruba 24 hodin při pokojové teplotě odpočívat. Těsně před použitím protřepejte, aby se zrnka kávy dostala i k orchideji. Tu směsí zalévejte a poté už jenom pozorujte, jak se vám tato rostlina za danou péči dokáže odvděčit. Zároveň však pozor, ať to nepřeženete. Mnoho kávy nebo zbytečně časté zalévání může uškodit.

Zdroj: https://www.plantedshack.com/are-coffee-grounds-good-for-orchids/, https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/coffee-grounds-gardening.htm, https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1va
Přidat na Seznam.cz