Balcony 979257 1280

Balkonové rostliny podle světové strany. Některé milují neustálé slunce, jiným se daří ve stínu

Jestli ve svých představách máte balkon nebo terasu, ale nevíte, jaké rostliny se na tento prostor budou hodit, možná vám pomůže dnešní článek. V něm si ukážeme, jaké rostliny zasadit podle toho, na jaké světové straně je budete pěstovat. Některé rostliny milují slunce, jiné vyžadují stín a na slunci neporostou.

Které rostliny se budou hodit právě na váš balkon?

Je jasné, že na jižní stranu musíte dát rostliny, které vydrží i intenzivní sluneční svit. Pro některé rostliny může polední slunce znamenat vysušení a smrt. V horkých dnech musíte rostliny zalévat i několikrát denně, jinak i ty, které mají slunce rády, uhynou. Vhodnými květinami jsou levandule, verbena, meduňka nebo bazalka.

Mohlo by vás zajímat:  Asijská lilie vnese do zahrady kouzlo exotiky a zaručeně vyžene všechny hlodavce
Zdroj obrázku: Freepik

Severní balkony mají velmi omezený výběr rostlin, které na něm mohou růst a kvést. Některé druhy rostliny sice snášejí dobře stín, ale nemusí vykvést v takovém množství, jako kdyby byly na slunci. Jejich výhodou je, že nebudou potřebovat tak častou zálivku, jako květiny na jižní straně. Vhodnými květinami jsou brambořík, hortenzie, z bylinek si můžete vysadit pažitku nebo petrželku.

Květiny mají nejraději chladný polostín

Nejlépe se budou mít květiny, pokud máte balkon nebo terasu na východní nebo západní stranu. Na obou je totiž dostatek světla, zároveň nebudou na ostrém slunci a také je nečeká žádný celodenní stín. Výběr rostlin je v tomto případě nejširší.

Mohlo by vás zajímat:  Přesadit orchidej zvládne i začátečník. Některým mýtům je ale lepší nevěřit
Zdroj obrázku: Pixabay

Vysadit si tak můžete muškáty, lobelky nebo pantoflíček. Dařit se bude také zelenině a bylinkám, na balkoně nebo okenním parapetu směřovaném na východ či západ si můžete vysadit například pažitku, kopr nebo hlávkový salát. Není nic lepšího než mít kvalitní bylinky vždy po ruce a radost z vypěstování bude mnohonásobná. Navíc balkony ozdobené květinami budou těšit celé léto bez nutnosti velké péče.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/plants/north-to-south-facing-garden-plants/
Přidat na Seznam.cz