Balkonovky1

Pokojové rostliny potřebují pravidelně přesadit, aby se jim dařilo a dělaly i nadále radost

Každá květina potřebuje nejvíce prostoru na jaře, kdy se probouzí se zimního spánku a chce vytvořit květy. Rostliny se přesazují pravidelně každé 2–3 roky, ale pokud porostou rychle, můžete klidně častěji. Květiny, které si koupíte v obchodě, byste měli přesadit ihned, protože nikdy nevíte, jak dlouho byla rostlina v původním květináči.

Mladé rostliny přesadíte snadno, u těch starších může nastat problém

Nemusíte hned přesazovat celou rostlinu, pokud vidíte, že se jí stále daří, ale například potřebuje jen více místa. Můžete tak rostlinu jen přemístit a přidat trochu nového substrátu. Jako první vybírejte květináč, který by měl být nejen krásný, ale také o něco větší, než je ten původní. Kaktusy můžete zasadit do plochých nádob, orchideje patří do průhledných květináčů a palmy, které mají dlouhé kořeny, potřebují hluboké nádoby.

Mohlo by vás zajímat:  Přichází ideální doba pro sázení brambor. Jednoduché tipy zajistí bohatou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Některé rostliny musíte zalévat častěji, takže je dobré vybrat také vhodný květináč. Po květináči si připravte také drenáž. Rostliny, které budete zalévat shora, budou potřebovat drenáž, aby voda mohla volně odtékat pryč. Pro většinu rostlin je kvalitní substrát samozřejmostí. Pro každou rostlinu je potřeba jiný druh substrátu.

Univerzální půda se nehodí pro každou rostlinu

Existují univerzální zeminy, které můžete smíchat s těmi speciálními. Například orchideje ale potřebují jen svůj originální substrát, ve kterém se jim bude dařit, jinak nemusí vůbec vykvést. Pro kaktusy a jiné sukulenty také existují speciální substráty, které jsou správně odvodněné. Ještě předtím, než budete rostlinu přesazovat, je nutné ji vydatně zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Ze starších rostlin si snadno vypěstujete nové květiny. Stačí dostatek trpělivosti a času
Zdroj obrázku: Freepik

Druhý den ji vyndejte z květináče, opatrně zkuste setřást starý substrát z kořenů rostliny, můžete je také osprchovat, aby na nich nezbyla žádná půda. Na dno květináče dejte vrstvu drenáže, navrch trochu zeminy a opatrně vložte rostliny, abyste neponičili její kořeny. Přidejte další vrstvu zeminy, nedávejte ji až po okraj květináče, ale nechte asi 2 cm výšky. Rostlinu pravidelně zalévejte, přidávat můžete také hnojivo.

Zdroj: https://extension.psu.edu/repotting-houseplants
Přidat na Seznam.cz