Red Green Tomatoes Grow Ripen Greenhouse Ecological Product

Za nedozráváním rajčat stojí chladné teploty, nedostatek vláhy nebo živin

Rajčata patří mezi nejpopulárnější druhy zeleniny, dokonce předčila i tolik všemi kuchaři milovanou cibuli. Výtečná sladká chuť, šťavnatá dužnina a omamná vůně jsou důvody, proč keříky rajčat každoročně vysazují zahrádkáři do záhonů. Jejich výhodou je, že se snadno pěstují, ale co si budeme namlouvat, zase tak jednoduché to také není. Někdy se totiž může stát, že jednoduše plody nedozrají a zkazí se či zčernají. Jak docílit toho, aby se nic takového na zahradě nedělo?

Mohou dozrát i doma

Zkušení pěstitelé vědí, že rajčata se mohou zachránit před nepříznivými vlivy, utrhnout a nechat dozrát doma například na parapetu. Tato zelenina se totiž řadí mezi klimakterické typy, což znamená, že nemusí nutně dozrávat na stonku, ale k dozrání dojde s ohledem na odrůdu na světle v misce. To je také jeden z faktorů, proč by se rajčata neměla skladovat v chladničce, kde mohou ztratit svou pověstnou vůni. Vhodnější je umístění na parapet nebo do papírové krabice či jednotlivých papírových sáčků, eventuálně uložit k jablkům či banánům.

Mohlo by vás zajímat:  Vlastní okurky nejsou výsadou zahrádkářů. K bohaté úrodě postačí slunný balkon
Zdroj obrázku: Freepik

Proč jsou zelená?

Z květů se vyvinou plody, ale ty zůstávají dlouhou dobu zelené, aby následně rovnou zčernaly? Rajčata zrají ve dvou fázích, v první rostou plody do určité velikosti a ve druhé se mění zabarvení ze zelené na červenou, případně na žlutou, když se jedná o druh žlutých rajčat, jako jsou Yellowstone nebo Zlatava. Proces zrání se může zastavit při přílišném chladu, rajčatům totiž vyhovují teploty okolo 27 stupňů Celsia s nočními jen o pár stupňů nižšími.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte ovoce a zeleninu nebezpečných pesticidů pomocí tří jednoduchých způsobů

Pravidelná zálivka i hnojení

Jaké další důvody mohou stát za nedozráváním plodů? Kromě chladného počasí nebo nedostatku slunečních paprsků hraje roli zálivka. Rajčata potřebují dostatek vláhy, ideální je zalévat v brzkých ranních hodinách a v podvečer vlažnou odstátou nebo dešťovou vodou. Během zalévání se mohou také odstraňovat ochablé, poškozené nebo spodní listy. Zapomenout se nesmí ani na hnojení, dusík, draslík a fosfor musí být v rovnováze. A co víc? Rajčata nesnáší konkrétní sousedy v podobě brambor, paprik, okurek, hrášku nebo květáku, příště je lepší zasadit je jinam.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/problems/tomatoes-fruit-ripening-problems
Přidat na Seznam.cz