Saintpaulia Varieties Rosie Ruffles Dharrington With Beautiful Pink Flowers

Alpská fialka rozveselí chmurné podzimní dny barevnými květy. Společnost nám může dělat několik let

Alpská fialka je rostlina, kterou můžete mít v květináči také u sebe doma. Kvete v podzimních měsících a v zimě a díky tomu budete dlouho vzpomínat na teplé letní dny. Je to oblíbená dekorativní rostlina, kterou můžete mít nejen v oknech, ale také na zahradě. Navíc při správné péči vydrží spoustu let. Jak ji pěstovat a čeho se vyvarovat, aby neuhynula?

Co všechno je dobré vědět o této fialce?

Fialka alpská je oblíbenou rostlinou, která vypadá skvěle. Pochází z Asie, konkrétně z Japonska. Vyskytuje se hlavně v horských oblastech. Je to trvalka, takže pokud si ji vypěstujete doma, můžete se těšit na její několikaletou společnost. Má srdčité listy a navíc nemá žádné velké nároky na pěstování. Ačkoliv je to fialka, narazit můžete na různé barvy této rostliny. Nejčastěji je to bílá, růžová nebo červená.

Mohlo by vás zajímat:  Změna místa o pár desítek centimetrů může pomoci orchidejím k dokonalému květu

Rostlina může být vysoká 15–40 centimetrů, záleží na odrůdě. V současné době se fialka velmi často kříží, a tak mohou vzniknout nové barevné kombinace. Díky tomu, že kvetou na podzim, si jejich krásu můžete užít opravdu dlouho. Jak tedy o tuto květinu pečovat? Je to choulostivá rostlina, která nesmí na přímé slunce, protože jí mohou odumírat listy.

Zdroj obrázku: Freepik

Žloutnutí listů znamená přehřátí rostliny

Můžete ji postavit například do koupelny nebo místnosti, kde je chlad. Potřebuje půdu, která bude bohatá na minerály a humus. Proto ji hnojte pravidelně každých 10–14 dní. Zalévat byste ji měli ne do země, ale raději dejte květináč do vody, aby si vzala tolik, kolik potřebuje. Vyžaduje vlažnou vodu a aby byla půda pořád vlhká. Můžete použít například zvlhčovač nebo ji postavit na několik kamenů.

Mohlo by vás zajímat:  Nezkušení pěstitelé dělají zásadní chyby, přitom péče o rostliny není složitá

Optimální teplota pro alpské fialky je 10–16 stupňů. Všímejte si hlavně listů, jestli budou žloutnout, znamená to, že je rostlině teplo a je potřeba ji přesunout na lepší místo. Nemělo by vás překvapit, že po odkvětu fialka odumírá. Pak můžete květináč přesunout do chladnější místnosti a jednou za 14 dní zalít vodou. Takto pokračujte do doby, než se objeví nové listy.

Zdroj: https://www.thespruce.com/growing-violas-1402895
Přidat na Seznam.cz