Close Up Hands Barista Make Latte Coffee Art Paint

Dát si odpolední šálek kávy může skončit špatně. Problémy se spánkem nejsou jediné, co hrozí

Když máme perný den a potřebujeme toho po obědě stihnout ještě moc, často sáhneme po šálku odpolední kávy. Káva má stejně jako jiné nápoje i potraviny své velké plusy i mínusy. Mezi hlavní plusy u tohoto nápoje bezesporu patří dodání velkého množství energie díky kofeinu. Kávu si lidé vybírají také podle vůně a chuti. Ukazuje se ale, že s energií do svého těla můžeme dodat také něco jiného. A navíc ne moc příjemného. Káva má totiž i vedlejší účinky. Vědci uvádějí, že pití kávy méně než 6 hodin před spánkem může mít mnoho negativních účinků na lidský organismus. Pojďme si o nich povědět více.

Mohlo by vás zajímat:  Pepř nechybí v žádné kuchyni, o jeho zdravotních přínosech ovšem málokdo ví

Porucha kardiovaskulárního systému

Dle doložených výzkumů je zřejmé, že pití dvojitého espressa tři hodiny před spaním nám může převrátit naše cirkadiální hodiny v průměru o 40 minut. Soubor molekulárních signálů, které nás udržují ve správném 24hodinovém cyklu, je narušen a s tím se naruší také naše spánkové fáze. Kofein v kávě může také neblaze ovlivnit funkci srdce kvůli zvýšení krevního tlaku.

Zdroj obrázku: Freepik

Lehký spánek, problémy s usínáním

Logicky je jasné, že kofein naše tělo nutí k aktivitě. Usínání je tedy po dávce kofeinu velmi složitým procesem. Podle studie vydané v roce 2014 (zveřejněné v časopise Journal of Biological Rhythms) mají lidé po dávce kofeinu odpovídající dvěma espressům 5 hodin delší čas usnutí. A nejen to, tito lidé se v noci častěji budí a mají také vyšší podíl lehkého spánku. Hlubokého spánku, který je nezbytný k regeneraci mozku člověka, měli lidé při výzkumu menší podíl.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny mohou být pro kočku toxické. Patří sem oblíbené zahradní i pokojové druhy

Zhoršení nočního pocení při menopauze

Odpolední káva je velkým nepřítelem žen, které procházejí menopauzou. Kofein obsažený v kávě, kterou tyto ženy vypijí odpoledne, může mít dle studie z roku 2015 (která vyšla v časopise Menopause) vliv na nadměrné pocení při spánku. Pokud tedy tyto ženy sníží množství kofeinu v odpoledních hodinách, mohou se těšit na menší návaly horka a méně nočního pocení.

Zdroj: https://gulfnews.com/lifestyle/health-fitness/coffee-after-a-meal-yay-or-nay-1.2134463, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3805807/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657156/, https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0748730414523078, https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2015/02000/Caffeine_and_menopausal_symptoms__what_is_the.7.aspx
Přidat na Seznam.cz