Rericha2

Zázračná řeřicha vyroste už za týden a obohatí jídelníček všem, kdo touží žít zdravě

Tato malá nenápadná rostlinka bývá často přehlížena, přitom obsahuje mnoho cenných složek, které přispívají ke správnému fungování našeho těla. Do stravy by ji měli zařadit hlavně lidé s anémií a těhotné ženy. Nejlepší na řeřiše je, že ji můžete pěstovat na parapetu celý rok.

Co to je řeřicha a jaké jsou její výhody

Řeřicha je rostlina, která je příbuzná se zelím a podobnými plodinami. Má pikantní chuť a intenzivní vůni. Stonek řeřichy je rozvětvený a mírně vzpřímený. V přirozených podmínkách může řeřicha dorůst do výšky až 70 centimetrů. Vyskytuje se na vlhkých loukách a různých lesních stanovištích. Použít ji můžete jako doplněk k různým jídlům nebo salátům. Některé druhy se ale pěstují jako okrasné rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené balkonové rostliny udrží komáry i mouchy daleko

Řeřicha obsahuje mnoho cenných látek pro správné fungování organismu. Pyšní se vitamíny C, K, A a E. Správná hladina těchto vitamínů je nezbytná, protože mají antioxidační a posilující roli v imunitním systému. Kromě vitamínů obsahuje také velké množství minerálů jako draslík, hořčík, selen a vápník. Ty také napomáhají ke správnému fungování těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je řeřicha prospěšná

Řeřichu bychom měli do svého jídelníčku zařadit všichni, hlavně se ale doporučuje pro lidi trpící anémií, protože obsahuje železo a vitamín B. Doporučuje se ale i těhotným ženám nebo těm, které se snaží otěhotnět, protože obsahuje kyselinu listovou, kterou ženy v tomto období potřebují přijímat větší množství. Je potřebná pro zdravý vývoj dítěte hlavně v prvních týdnech těhotenství. Ovlivňuje nervový systém miminka a zabraňuje tvorbě anémie u matky. Je dobrá i pro lidi, kteří se snaží zhubnout, protože podporuje práci střev a reguluje hladinu cukru v krvi.

Mohlo by vás zajímat:  Klíště se nevyhýbá ani zahradám. Jednoduchý test prozradí, jestli jste v ohrožení i vy

Řeřichu můžete dokonce pěstovat doma na parapetu po celý rok. Stačí vám k tomu skleněná nebo plastová nádoba, voda, bavlna a semínka řeřichy. Vložte vatu do misky, aby důkladně pokryla dno misky. Postupně do misky lijte vodu, ale pouze tak, aby byla vata nasáknutá. Rovnoměrně vysypte semínka řeřichy na vatu a jemně přimačkejte. Nádobu položte na slunné místo. Vatu udržujte stále vlhkou, ale pozor, abyste řeřichu zbytečně nepřelévali. Po dvou dnech můžete vidět malé výhonky a po týdnu můžete řeřichu sklízet.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/garden-cress-seeds
Přidat na Seznam.cz