Chia Seeds Wooden Spoon Decorated White Wooden Surface

Poklad Aztéků přímo na náš stůl. Chia semínka podpoří činnost mozku a zharmonizují tělo

Chia semínka se těší v posledních letech neskutečné oblibě, řadí se mezi hity ve zdravé výživě a ne nadarmo získala členství v klubu superpotravin. Proč jsou tato malá nenápadná semínka z jižního Mexika zázrakem, co obsahují a komu pomohou? Kdo by se jim naopak měl vyhnout?

Poklad Aztéků s léčivými účinky

Chia semínka pocházejí z rostliny, která nese název šalvěj hispánská a pochází z horské oblasti dnešního jižního Mexika a severní Guatemaly. Byla nosným kamenem aztéckého a mayského jídelníčku pro své výtečné nutriční vlastnosti a blahodárné zdravotní účinky. Semínka přinášela sílu, zlepšovala fyzickou a psychickou kondici aztéckých válečníků. Chia semínka se používala dokonce jako platidlo a jako obětiny bohům. V tuzemsku na oblibě získala až v posledních deseti letech.

Mohlo by vás zajímat:  Bernard se ptá na kvalitu piva zákazníků přímo u výčepu

Zásobárna mastných kyselin i cenných minerálů

Jak by mohla být malinkatá semínka o průměru sotva jeden milimetr zázrakem? Opravdu jsou! Chia semínka jsou nejlepším přírodním zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, ale obsahují také vitamíny E nebo řady B, minerály, jako jsou vápník, fosfor, železo, hořčík, měď nebo zinek. Jsou ceněná pro svůj vysoký obsah vlákniny a jsou ideální při dietách, nadto neobsahují lepek.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro diabetiky i pro podporu kognitivních funkcí mozku

Chia semínka mají nízký glykemický index, proto jsou vhodná pro diabetiky. Sáhnout by po nich měli také pacienti s hypertenzí, snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Účinné látky podporují kognitivní funkce, zlepšují paměť a koncentraci, posilují zrak a zabraňují makulární degeneraci. Vysoký obsah vlákniny napomáhá fungování trávicí soustavy, k tomu dodají potřebnou energii. Obsažené antioxidanty likvidují volné radikály v těle, povzbuzují obranyschopnost a podle mnohých dokonce pomáhají k věčnému mládí.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní dekorace vyzdobí zahradu i balkon

Méně je více

S chia semínky se to však nesmí přehánět, denní dávka by se měla pohybovat do 20 gramů, což odpovídá třem čajovým lžičkám. Semínka by neměla tvořit základ jídelníčku, protože vysoký obsah vlákniny může způsobit zažívací obtíže. Chia semínka také zvyšují riziko krvácení, nejsou vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy a seniory. Vysoké dávky mohou zvýšit riziko rakoviny prostaty u mužů, protože obsahují velké množství kyseliny alfa-linolenové.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/chia-seeds
Přidat na Seznam.cz