Tomatoes 3580521 1280

Vlastní rajčata si můžete vypěstovat i na balkóně, některé odrůdy zvládne i začátečník

Koupit dnes rajčata v obchodě je možné po celý rok, ale pro mnoho lidí je lákavá představa, vypěstovat si rajčata sami. Ne každý má však zahradu, pro pěstování rajčat ale naštěstí postačí i lodžie nebo balkon. A pokud budete znát základní potřeby rostlin a budete se jimi při pěstování řídit, můžete se brzy těšit z vlastní úrody.

Vhodné odrůdy

Rajčat existuje mnoho odrůd a samozřejmě ne všechny se hodí i pro balkonové pěstování. K těm velice odolným, které se tak hodí i pro začátečníky, je odrůda tyčkového rajčete Start F1, která vám přinese větší množství sytě červených a oválných plodů. Pokud chcete mít rajčata co nejdříve, je vhodná také raná odrůda Toro F1, která má podobné plody a také zaručuje vysoký výnos.

Mohlo by vás zajímat:  Vlašské ořechy jsou výbornou svačinkou, která naše tělo potěší. Skladovat se dají snadno po celý rok

Pokud dáváte přednost rajčatům keříčkovým, pak se velice osvědčil druh Vilma, který přinese velkou úrodu sladších cherry rajčátek. Pro co největší výnos je třeba co 2 týdny rostlině dodávat tekuté hnojivo.

Zdroj obrázku: Pixabay

V čem pěstovat

Vhodné nádoby na pěstování rajčat záleží podle toho, jestli zvolíte keříčkovou, nebo tyčkovou odrůdu. Keříčkovým rajčatům se daří v samozávlahových truhlících, jejichž výhodou je především to, že se tak předejde nežádoucí zálivce na list. Ta totiž u rajčat zvyšuje riziko, že je napadne plíseň.

Mohlo by vás zajímat:  V březnu se mohou začít sázet jahodníky. Některé odrůdy budou plodit už za několik měsíců

Pokud se dáte na pěstování tyčkové odrůdy, potřebujete květináč, který by měl být co nejhlubší, minimálně 30 cm. I květináče jsou k dostání jako samozávlahové.

Potřebné podmínky

Alfa a omega každého pěstování je správná půda. Pokud jde o balkonové pěstování rajčat, existuje speciální substrát, který je přímo určen pro plodovou zeleninu. Pouze s ním si však nevystačíte. Do spodní části truhlíku nebo květináče je potřeba dát vrstvu klasického hnoje nebo alespoň nasekané čerstvé trávy a až na tuto vrstvu zakoupený substrát. Při použití trávy však musíte rostlinám dodávat potřebné živiny ve formě tekutého hnojiva, které budete přidávat do zálivky.

Mohlo by vás zajímat:  Na zahradě v zimním období vůbec nemusíte být nečinní

Pokud jde o umístění truhlíku nebo květináče, místo by mělo být slunné a suché, protože vlhkost rajčatům příliš nesvědčí. Ideální jsou lodžie nebo zastřešené balkony. Pokud nemáte balkon krytý střechou, musíte dát pozor, aby dešťová voda nestékala až na listy.

Zdroj: https://bonnieplants.com/gardening/grow-tomatoes-pots/
Přidat na Seznam.cz