House 2607494 1920

Jak přezimovat balkónové rostliny, aby vám na jaře stále dělaly radost

Zima je tady a je zapotřebí zaopatřit své balkónové rostliny tak, aby nám přežily až do jara a mohly pak znovu krásně obrazit zelenými lístky. Přezimování balkónových rostlin ve skutečnosti většinou není nic obtížného. Velká spousta druhů zvládne bez obtíží hibernovat i venku na svém obvyklém stanovišti. Stačí, když jim k tomu poskytneme vhodné podmínky. 

Ochrana květináče před promrznutím

V úvodu je třeba podotknout, že kořenový systém rostlin pěstovaných v květináčích je velice náchylný k poškození mrazem oproti těm pěstovaným v zemi, které jsou chráněny silnou vrstvou substrátu kolem. Takovou ochranu květináčové rostliny nemají. Půdy mají jenom velmi omezené množství a stěny květináče jim také nijak velkou ochranu neposkytnou. Proto je velmi důležité zvolit vhodnou ochranu květináče.

Mohlo by vás zajímat:  Výzva pro pěstitele milující děsivou exotiku. Masožravky pomohou s otravným hmyzem

Nejvhodnějším řešením jsou dřevěné bosy zevnitř vyložené polystyrenovou vrstvou, do kterých se přes zimu rostliny umístí. Pokud to však vaše prostorové dispozice neumožňují, je zapotřebí zvolit pro pěstování rostlin speciální mrazuvzdorné květináče, které navíc přes zimu zabalíme do kartonové krabice či jiných podobných obalů, jejichž dno je vyložené slámou, vrstvou suchého listí, pilin, kousky polystyrenu nebo aspoň zmačkaných novin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zajištění nadzemní části rostliny

Když máme ochráněn kořenový systém rostlin vhodným druhem zazimování, obrátíme svou pozornost na nadzemní části rostliny, které jsou u některých rostlin vůči mrazu neméně choulostivé. Řeč je o rostlinách, jako jsou zimostrázy, rododendrony, tisy, růže a další. Nejvhodnější je zabalit rostlinu do tlustého zimního rouna. Nízké rostliny, jako floxy, pozemní skalničky, netřesky či rozchodníky, lze ochránit vrstvou jehličí.

Mohlo by vás zajímat:  Také tmavý byt mohou zdobit nádherné pokojové rostliny, chce to jen znát ty správné druhy

V případě skalkových jehličnanů a podobných rostlin je zapotřebí ochránit před mrazem i jejich kmen. Protože se většinou jedná o roubované rostliny okrasných odrůd, bývají v zimě extrémně citlivé na povětrnostní podmínky, obzvláště pak místo roubování.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Které prostředky k ochraně rostliny využít?

K ochraně nadzemních částí rostliny lze využít:

  • slámu
  • netkanou textilii
  • jutovou tkaninu
  • silnou lepenku

Nepoužívejte naopak nepropustné materiály, jako jsou plastové fólie. Nejenže rostlinám neposkytnou odpovídající ochranu před chladem, ale také by mohly být příčinou jejich navlhnutí a následnému plesnivění nebo hnilobě.

Mohlo by vás zajímat:  O orchideje se dokáže postarat každý. Je pouze třeba dodržet pár jednoduchých pravidel

Možná se vám balkonové rostliny zabalené v krabicích a tkaninách budou zdát nehezké a hyzdící prostředí, nicméně rostliny tuto ochranu potřebují. Nehledě na to, že s trochou šikovnosti a nápadu můžete i tuto práci odvést pohledným způsobem., třeba použitím netkaného mulče a ozdobných stuh, případně umístěním květináčů do ozdobných košů naplněných jutovou látkou. Stačí jen trocha fantazie.

Přidat na Seznam.cz