Zkušení zahrádkáři likvidují plevel bez chemie, stačí jim horká voda

Trápí-li vás plevel na zahradě a už dál nemáte sílu ho neustále vytrhávat. Máme pro vás několik jednoduchých triků, se kterými se ho zaručeně zbavíte. A nebudete přitom potřebovat žádné agresivní chemikálie, které jak je obecně známo životnímu prostředí moc neprospívají, neboť:

  • Se dostávají do podzemních vod
  • Zabíjí opylovače a užitečný hmyz
  • Narušují přirozený ekosystém

Prolomte nejprve ochranou vrstvu

I rostliny, které považujeme za plevel mají přirozenou vrstvu, která je chrání před negativními vnějšími vlivy. K prolomení této ochranné vrstvy je třeba připravit směs vody a mýdla. Smíchejte dohromady dva hrnky vody a několik kapek tekutého mýdla a nastříkejte to na plevel. Pokud to uděláte ještě předtím, než vyzkoušíte některou z dále uvedených technik níže, docílíte efektivnějších výsledků.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejné mýdlo dokáže ochránit zahradu před nezvanými škůdci. Jednoduchý trik odradí i větší zvířata
Zdroj obrázku: Pixabay.com

1)   Vyschnutí

První metodou je jednoduše nechat plevel vyschnout. Vezměte láhev s rozprašovačem a smíchejte dohromady dva hrnky vody a jednu lžíci čistého alkoholu (96%). Opatrně to nastříkejte na plevel. Efekt se dostaví během pár dnů, kdy rostliny jednoduše vyschnou.

2)   Spálení

Uvařte horkou vodu v rychlovarné konvici. Tu následně nalijte na plevel. Vroucí voda rostlinu spálí a kořeny uschnou. Tuto metodu používejte pouze na místě, kde nejsou další rostliny, jako je například příjezdová cesta nebo terasa. Horká voda by totiž mohla zabít i jiné rostliny okolo, a to by byla velká škoda!

3)   Kyselina

Kyselina je pro plevel naprosto smrtící. Proto tolik chemických produktů obsahuje právě kyselinu. Nepotřebujete však tyto chemikálie. Postačí vám, když smícháte dvě lžíce citronové šťávy a jeden hrnek bílého octa a dosáhnete naprosto stejného účinku. Výhodou je, že tato metoda neovlivní půdu, takže nebudete riskovat poškození jiných rostlin a květin.

Mohlo by vás zajímat:  Odstraňování mechu zvládnete i bez chemie. Odborníci radí začít co nejdříve

4)   Jedlá soda

A máme tady poslední tip, čímž je jedlá soda. Nasypte přibližně jednu čajovou lžičku jedlé sody na rostlinu, kterou chcete zahubit, a to zejména na její kořen ve spodní části. Tím zabráníte opětovnému růstu, což oceníte zejména na příjezdové cestě nebo na chodnících, kde je plevel opravdu nežádoucí.

Přidat na Seznam.cz