Známé začátečnické chyby při uzení mohou znehodnotit všechno lahodné maso
Už jste někdy udili maso? Pokud ne, tak je ten nejlepší čas to vyzkoušet. Není na tom nic složitého. Jde jen o to vyvarovat se několika základním chybám, které se týkají především výběru dřeva, přípravy masa nebo jeho uskladnění. Jestliže si dáte dobrý pozor na tyto body, máte dobrý předpoklad k úspěchu. K přípravě můžete využít následující druhy udíren:
- Cihlovou
- Dřevěnou
- Kovovou
Příprava masa
V první řadě se podíváme na to, jak správně připravit maso. Pokud maso nakládáte, je potřeba aby byl ve směsi správný poměr vody a soli, protože nesprávný poměr soli má na chuť velmi zásadní vliv. A každý z nás určitě ví, že nedosolené nebo naopak velmi přesolené maso nechutná moc dobře. Také je velmi důležité, aby maso v době, kdy jej máte naložené, bylo v chladu, nikoliv na místě s pokojovou teplotou. Rovněž myslete na to, že bez ohledu, jaký druh udírny používáte, je potřeba, abyste maso před samotným uzením položili na mřížky nebo jiné místo, kde odkape přebytečná voda.
Výběr dřeva
Ať už chcete udit červené maso, drůbež nebo vepřové, je třeba zvolit správné dřevo, které dodá masu správnou vůni a chuť. Například jehličnaté dřevo a jeho kouř by dodalo masu agresivní příchuť. A to určitě nechcete. Volte proto raději dřevo, které je na uzení masa vhodné. Mezi takové patří jablko, hruška, třešeň, ořech, lípa nebo švestka. Nejlepší dřevina je ale například buk. Dřevo musí být dobře vyschlé. Jestliže byste použili mokré dřevo, mohlo by dojít k uvolnění dehtu a toho je dobré se vyvarovat
Uskladnění masa
Maso uskladňujte teprve až po jeho úplném vychladnutí. Také si pamatujte, že není třeba ho obalovat žádným pečícím papírem nebo jinou ochranou, jelikož by v důsledku vlhkosti mohlo být napadeno plísní. Je dobré i vědět, že vyuzené maso je nejlepší zavěsit a skladovat na místech s nižší teplotou. Jako ideální místo se tedy jeví například půda. Nicméně nejtrvalejším způsobem zpracování vyuzeného masa je jeho zmrazení. Maso vám tak vydrží nejdéle.