Nature 3427713 1920

Odstranit slimáky lze odnášením, nebo drastickou metodou s využitím vody nebo soli

Malý, slizký a život otravující měkkýš? Slimák! Objeví se ve stinných a vlhkých zákoutích, zanechá hlenovou stopu, okouše zeleninu i okvětní lístky a v tichosti zmizí. Byť jsou tito tvorové otravní a nenasytní, pro koloběh přírody hrají důležitou roli. Avšak čeho je moc, toho je příliš, stejně tak je chvílemi potřeba změnit směr jejich cesty. Jak pomoci slimákům změnit směr, případně se jich zbavit úplně?

Sbírejte a odnášejte

Jedna z nejsnazších cest, jak se slimáků zbavit, je jejich sbírání a odnášení na jiné místo. Vhodnou dobou pro jejich sběr jsou večerní či noční hodiny, kdy vylézají nejčastěji. Jejich častým útočištěm je kompost, vysoká tráva, místa pod prkny či dřevem, květináče či poklopy od jímek a septiků. I když je neodnesete příliš daleko, nějakou chvíli jim návrat potrvá a primárně nenakladou po zahradě tolik vajíček.

Mohlo by vás zajímat:  Růže si každý zahradník hýčká, přesto bývají obětí škůdců. Šetrné metody je zlikvidují

Osolte jim to

Chcete-li se slimáků zbavit definitivně a nevadí Vám drastičtější metoda, pak je posolte. Ať již nasbírané do kbelíčku, nebo ještě lezoucí po zemi. Sůl slimáky rozpustí, což je stejně drastické, jako polití člověka kyselinou. Nevýhodou této metody je fakt, že se zbavíte pouze slimáků, kteří již na pozemku jsou, avšak sůl nové neodpudí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Voda voděnka

Méně drastickou metodou je použití vody, ideálně horké. Ta slimáky během několika vteřin uvaří a ti během chvilky pojdou. Pro urychlení efektu přidejte k vodě sodovku, ocet či mýdlo.

Mohlo by vás zajímat:  Pecka z avokáda je účinná proti mšicím v zahradě i na pokojových rostlinách

Postavte jim zábrany a úkryty, chytejte je do pastí

K odrazení slimáků vystavte barikádu z česneku, petržele, šalvěje, tymiánu či kapradí. Stejný efekt mají piliny, rozprostřené kolem rostlin. Připravte jim kolem rostlin úkryty z pytlů, prken nebo namočených kousků koberce, pod které se slimáci schovají a dají se snadno sebrat. Po zahradě rozmístěte pasti ve formě kelímků zapuštěných do země. Kelímky z části naplňte pivem nebo běžně dostupnými návnadami.

Přidat na Seznam.cz