Známé chyby při skladování brambor během pár týdnů znehodnotí celou úrodu
Prapůvodem americká plodina přivezená do Evropy jen díky Kryštofu Kolumbovi je dnes jednou z nejčastějších příloh na talíři. Brambory jsou po celém světě velmi oblíbené, jelikož po tepelném zpracování chutnají skvěle v mnoha podobách – jako hranolky, brambůrky a bramboráky, vařené nebo pečené. Ať už je pěstujeme doma, nebo si je přivezeme nakoupené v pytli, mělo by nás zajímat, jak správně tuto cennou komoditu skladovat.
Vlhkost jim neprospívá
Brambory by měly být skladovány na chladném (do 15 ° C), suchém a tmavém místě.
Pokud je navíc zakryjete papírem, nebo uložíte do papírových sáčků, snížíte tím odpařování a zabráníte jejich zvrásnění nebo zezelenání. Neskladujte je ale v plastových obalech, protože to by vytvořilo vlhkost, kvůli níž by brambory mohly zplesnivět. Proto by i místnost, kde jsou brambory skladovány měla být nejen chladná, ale i dobře větraná.
Nejlepší řešení je sklep
Pokud doma nemáte studenou spíž, měli byste brambory kupovat v malém množství, Lze je skladovat i v chladničce, ale jen po krátkou dobu při teplotě nejméně 4 ° C. Příliš nízké teploty způsobují, že se bramborový škrob přemění na cukr. Výsledkem je, že hlíza je sladká a klíčí. Proto dodržujte optimální teplotu pro skladování, která se pohybuje mezi 7 °C a 10 °C. Záleží ale také na tom, jakou odrůdu brambor doma máte. Pokud si tím nejste jisti, vyhněte se jejich uskladnění v místech, kde teplota klesá pod 7 °C.
Pozor na klíčky!
Abyste zabránili jejich klíčivosti, měli byste brambory chránit před světlem. Navíc je pravidelně kontrolujte. Pokud klíčky svou délkou nepřesahují 1 cm, můžete je vyloupnout a bramboru po tepelném zpracování zkonzumovat. Silně naklíčené brambory již ale do kuchyně nepatří, jelikož v okolí klíčků se nachází jedovatý solanin, který ve vyšším množství může vést až k bolestem hlavy a zvracení.