Spathiphyllum Houseplant Care Hands Spray Houseplant Home Gardening

Žluté nebo hnědé listy jsou voláním o pomoc. Pokojovkám chybí zásadní podmínka k životu

Zaléváte je, staráte se o ně, a přesto jejich listy vadnou, okraje se zbarvují do hněda? U většiny pokojovek je hlavním problémem usychání konečků a hnědnutí příliš nízká vlhkost vzduchu. Nejčastěji trpí rostliny v činžovních nebo panelových domech, ale tento problém se nevyhýbá ani rodinným domům. Jak zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, aby se rostliny opět zazelenaly?

Většina rostlin nepotřebuje speciální péči

Lidé se často pokojovým rostlinám brání, protože vyžadují konkrétní péči. Mnohým se zdá náročné starat se každodenně o pokojovky, ale většina z doma pěstovaných rostlin žádnou speciální péči nevyžaduje. Nenáročné jsou druhy jako dracény, monstery nebo fitónie. Vypadají krásně, přitom fungují jako přirozené čističky vzduchu, odstraňují ze vzduchu chemikálie včetně formaldehydu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak přezimovat balkónové rostliny, aby vám na jaře stále dělaly radost

Usychání listů přes pravidelnou zálivku

Co dělat ve chvíli, kdy listy začínají hnědnout bez zjevného důvodu i při pravidelné zálivce? Listy mohou žloutnout a na konci se mohou objevit černé špičky. K tomuto scvrkávání dochází při dlouhodobém poklesu vlhkosti pod 50 procent. Problém se objevuje především během topné sezóny, kdy rostliny vlivem teplého vzduchu a nedostatečného větrání trpí. V takové chvíli je nutné zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti. Jak toho docílit?

Zdroj obrázku: Freepik

1.     Pravidelné kropení

Při chřadnutí vlivem suchého vzduchu je možné rostliny kropit nebo zvlhčovat pomocí rozprašovače. Voda musí mít pokojovou teplotu. Většině rostlin postačuje zvlhčování listů jednou za 2–3 dny, přílišné zvlhčování by mohlo vést k houbovým infekcím.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny mají specifické požadavky na zálivku i hnojení, není ovšem těžké je splnit

2.     Misky s vodou k rostlinám

Pro zvýšení relativní vlhkosti vzduchu pomáhá položit k rostlinám talířky nebo misky s vodou. Samozřejmě je možné přidat vodu také do misek pod květníky, ale je nutné kontrolovat, zda nehnijí kořeny.

3.     Sušení prádla v místnosti

Dalším trikem na zvýšení vlhkosti je sušení vlhkého prádla na sušáku v místnosti.

4.     Mokré ručníky na radiátor

Neméně účinné je položení mokrých ručníků na radiátor. V minulosti se také pokládaly misky s vodou na radiátor, čímž se vzduch dostatečně zvlhčil, což prospívá lidem i rostlinám.

Mohlo by vás zajímat:  Listy pokojových rostlin potřebují pravidelné čištění od prachu

5.     Pravidelné větrání

Kromě záměrného zvlhčování vzduchu funguje i pravidelné větrání místnosti, je však nutné větrat opatrně s ohledem na rostliny. Radikální nebo časté změny teplot by jim mohly ublížit, vhodnější je proto výměna vzduchu přes druhou místnost.

Zdroj: https://www.joshuatreeexperts.com/blog/help-my-tree-leaves-are-yellow-brown-black-and-falling-off
Přidat na Seznam.cz