Zkyslé mléko lze zužitkovat jako hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny
Někteří lidé ze zkyslého mléka vaří polévky, byť je to tak trochu hazard, když ne se zdravím, tak alespoň s vlastním zažíváním. Většina pak zkyslé mléko prostě vylije. A to je velká škoda. Nechat mléko záměrně zkysnout není úplně rozumné, ale když už se něco takového jednou za čas přihodí, zužitkujte jej. I v takovém stavu je totiž mléko plné důležitých minerálů a látek, které ocení vaše okrasné květiny nebo zelenina, kterou pěstujete. Není divu, kravské mléko má totiž dostatek živin pro to, aby umožnilo telatům vyrůst.
Domácí mléčné hnojivo
Doma si můžete připravit celou řadu různých hnojiv, často na bázi kuchyňského odpadu, třeba ze slupek od brambor. Hnojivo ze zkyslého mléka je ale velmi jednoduché, postačí rozmíchat hrnek mléka ve třech hrncích převařené nebo dešťové vody. Do směsi můžete přidat i polévkovou lžíci cukru a hnojivo pak nechte několik hodin na suchém a stinném místě přikryté kuchyňskou utěrkou. Pak jej znovu promíchejte a rovnou spotřebujte.
Na co je dobré
Mléko, a to i zkyslé, je skvělým zdrojem vápníku. Ten prospívá nejen našim kostem, ale také stonkům rostlin. Kromě toho jsou v mléce bílkoviny a cukry, které podpoří růst půdních mikroorganismů v zemině. Těch bývá v květináčích nedostatek, rostlinám jsou přitom velmi přínosné. A mléčné hnojivo pomůže také proti škůdcům, odpuzuje třeba mšice nebo mravence. Ukazuje se také, že jde o skvělou prevenci proti některým druhům plísní.
Sušená alternativa
Nemáte-li k dispozici zkyslé mléko, byla by škoda nechávat kvalitní potravinu zkazit jen proto, abyste ji mohli využít jako hnojivo. Zkyslé mléko tak můžete nahradit mlékem sušeným, které je pochopitelně potřeba rozpustit v dostatečném množství vody. Do takového hnojiva ze sušeného mléka můžete přidat trochu nezkyslého plnotučného mléka, abyste doplnili prospěšné živé mléčné kultury.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm