Cropped View Gardening Worker Wearing Protective Gloves While Trimming Plants

Práce na zahradě, pro které je ideální čas v srpnu

Už naši předci věděli, že při pěstování zeleniny i dalších plodin je správné načasování jednotlivých úkonů bezmála tak důležité jako přízeň počasí. A zatímco to druhé neovlivníme, především v době, kdy se na nás nezadržitelně řítí klimatická změna, správné načasování je jen a jen na nás. V srpnu bychom se proto jen neměli kochat okrasnými rostlinami, které se nám podařilo vypiplat. Je to také čas sklizně. Ale hlavně je třeba začít myslet na příští rok. Některé druhy zeleniny, ale i květin je třeba vysadit právě v srpnu. Pojďme se podívat, co byste v srpnu neměli vynechat.

Mohlo by vás zajímat:  Využijte podzimní materiály k obohacení půdy jako přírodní hnojivo

Péče o dřeviny

V srpnu byste rozhodně měli provést letní řez ovocných stromů. Už počátkem srpna se většinou prořezávají jabloně, ke konci měsíce pak dojde na třešně, višně a švestky. Úplně na závěr je třeba prořezat také ořešáky. Kromě stromů je nicméně nutné prořezat také další dřeviny. Z těch u nás běžně pěstovaných jde třeba o keře rybízu, angreštu nebo maliníku. U těch je třeba odstranit staré suché výhonky.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o zahradu

Horké léto si většinou vybere svou daň na trávnících a často i na okrasných rostlinách a dřevinách. Ty je třeba pravidelně zalévat, pokud zrovna neprší, a minimálně trávník je dobré také v srpnu přihnojit letní trávníkovou směsí. Trochu paradoxně se na zahradu v srpnu ve velkém dostává také náletový plevel. A daří se mu, i když trávník samotný v horku chřadne. S plevelem je dobré bojovat hned, ještě než se uchytí a zakoření. Srpnová lenost by vám jen přidělala práci v pozdějších měsících.

Mohlo by vás zajímat:  Nasušte si ovoce do zásoby a užijte si zdravou svačinku kdykoli

Jakou zeleninu zasadit?

V českých podmínkách pochopitelně nemáme tolik příležitostí k pěstování zeleniny jako třeba obyvatelé jižní Evropy. Z plodin, které v Česku běžně vyrostou, můžete v průběhu srpna vysadit například špenát, kedlubny, kopr nebo různé druhy ředkví a tuřínů. Také některé druhy dýní se sází už touhle dobou.

Zdroj: https://costafarms.com/blogs/get-growing/10-things-to-do-in-your-garden-in-august
Přidat na Seznam.cz