Cottage 4356205 1280

Živý plot je krásná zelená hradba mezi vaším královstvím a okolním světem

Soukromí i částečnou protihlukovou ochranu zajistí různé protihlukové zdi, ale také živý plot. Kromě toho je oplocení z keřů okrasnou záležitostí, která zabrání i průniku prachu a nečistot z ulice. Živý plot můžete vysadit z různých druhů křovin. Kvetoucí keře budou v každém období jiné a navíc do zahrady přilákají hmyz i ptactvo. Stálezelené rostliny zajistí pro změnu stejné klima po celý rok. Vybírat můžete z listnatých i jehličnatých dřevin a keřů. Zvolte si živý plot podle vašich preferencí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kvetoucí živé ploty

Ptačí zob obecný (latinsky Ligustrum vulgare) dorůstá do výšky 2 až 4 metrů. Tuto rostlinu volte tehdy, pokud vám nebude vadit, že na zimu ztrácí listy. Satisfakcí vám ale budou drobné bílé květy, které krásně voní. Pozor, plody tohoto keře jsou jedovaté, proto je méně vhodný do zahrad, ve kterých si hrají děti. Živý plot pravidelně zastřihujte, tento konkrétně v květnu a v srpnu.

Mohlo by vás zajímat:  Túje jsou oblíbené na mnoha zahradách. Nyní však nastává období, kdy se bez pozornosti neobejdou

Dřišťál (latinsky Berberis vulgaris) je dalším keřem, který v závislosti na druhu buď opadává, nebo drží listy i v zimě. Tento keř se vyskytuje ve více variantách. Dřišťál je oblíbeným okrasným keřem. Na jaře vás potěší svými květy, na podzim se jeho listy vybarví do oranžové až červené barvy. V zimě na něm zůstanou červené nebo fialové plody, které uvítá ptactvo. Bobule některých keřů mohou být jedovaté. Větve dřišťálu obrůstají silnými trny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Stálezelené keře

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je velmi oblíbeným keřem, který vás bude listy těšit i v zimě. Dorůstá do výšky 2,5 až 5 metrů. Hustý a trnitý plot z hlohyně bude ve vaší zahradě jako hradba. Šarlatový keř neklade žádné speciální požadavky na pěstování, potřebuje jen slunné místo bez průvanu. Jeho výhodou je i to, že netrpí chorobami. Velmi dobře snáší prořezávání, můžete si ho tak přizpůsobit svým podmínkám. 

Mohlo by vás zajímat:  Borůvky potřebují pro bohatou úrodu kvalitní hnojivo. Vyrobit lze i domácí

Stálezelené živé ploty můžete vypěstovat také z jehličnanů. Jejich výhodou je především to, že si je tvarujete podle svého gusta a nepotřebují speciální péči. Zelené oplocení má po celý rok kompaktní strukturu a je stejně barevné. Vyzkoušet můžete tyto jehličnany:

  • cypřišek,
  • zerav, známý jako túje,
  • smrk ztepilý nebo pichlavý.

Výběr druhu živého plotu záleží na tom, kolik mu chcete věnovat péče a co od něj očekáváte. Jestli chcete mít živý plot proměnlivý podle ročního období a nevadí vám hrabat listí, zvolte si listnaté keře. Jehličnany zvolte tehdy, když vyžadujete stereotypní stěnu bez větší námahy.

Přidat na Seznam.cz