Needles 5129811 1920[1]

Živý plot dodá zahradě na útulnosti, výběr je široký a mnohé druhy jsou skvosty

Živý plot z keře je skvělou volbou pro efektivní rozdělení pozemku. Dokonale nahradí pletivo, ale i betonovou zeď. Keře nejsou pouze překrásnou dekorací, mají také praktické vlastnosti, jako je neprůhlednost a zachycení nečistot z ulice. Navíc vám v létě mohou poskytnout příjemný chládek. Výběr správného živého plotu může být mnohdy náročný. Jeden z nich kvete, druhý má krásné listy, třetí je bez květů vždy krásně zelený. No není divu, že váháte. Máme pro vás několik inspirací.   

Ptačí zob

Tento krásný keř je velmi oblíbený, a pokud jej stříháte, může plnit funkci živého plotu. Možná jste jej někdy zahlédli ve městech, kde se vyskytuje nejčastěji. Velmi rychle se rozrůstá, a to je další výhoda, proč je keř tolik žádaný. Má krásné špičaté listy, které jsou vytrvalé a mnohdy ani v zimě neopadají. Keř může dorůst do výšky až tří metrů. A aby byl hustý a nebylo přes něj vidět, je třeba jej dvakrát do roka – v květnu a srpnu – ostříhat. Další výhodou je, že je ptačí zob nenáročný. Může růst ve stínu nebo na slunci a v jakékoliv zemině. V létě se objevují krásně vonící květy a na podzim černé plody, které jsou ale jedovaté. 

Mohlo by vás zajímat:  Jak zabránit korozi, plísni a zničení zemědělských strojů, vozidel a vagonů?
Zdroj obrázku: Pixabay

Dřišťál

Další velmi populární keř využívaný pro živý plot. Přes tento plot se jen tak někdo nedostane. Jeho větvičky totiž obsahují trny. Zároveň jeho hustota vás jistě nadchne. To není vše, co vás na jeho vzhledu očaruje. Na podzim je tento keř nejzajímavější, protože jeho barevné tóny dosahují různých odstínů. V létě je dřišťál načervenalý, zelený či nažloutlý. Umístěte ho tam, kde bude hojně svítit slunce a s půdou si nelámejte hlavu, roste kdekoliv. Pokud je ale dlouhodobé sucho, keř zalijte.    

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční dekorace domov promění a naladí do sváteční atmosféry

Hlohyně šarlatová

Další živý plot, který může zároveň sloužit i jako obranný plot, protože má trny, je hustý a vysoce rozvětvený. Jeho velkou výhodou je, že má listy po celý rok, tudíž bude váš pozemek chránit neustále. Kvete od května do června a na podzim se na něm objevují krásné plody různých barev. Zalévejte pouze mladé keříky, ty rozrostlé a starší zalévat nemusíte. Pouze v případě sucha. Také skvěle odolává škůdcům a různým chorobám.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jalovec

Jalovec je ideálním keřem do jakéhokoliv prostoru, zvládne totiž všechny podmínky. Sucho i mokro, slunce i vítr. Může růst v kyselé, písčité, ale i v jiné půdě, ve které nejsou živiny. Má rád slunce, ale nesnese příliš vody. Jalovců je více druhů a různých barev, jako je zelená, stříbrná a žlutá.  

Zdroj: https://evergreenhedging.com/which-hedge/
Přidat na Seznam.cz