Close Up Burning Bonfire Forest Picnic

Místo do odpadu patří popel na zahradu. Zatočí s nenáviděným mechem, trávník bude opět krásný

Mech. Je postrachem milovníků takzvaných golfových trávníků. Leze na nervy všem, kdo chtějí mít dokonale čistou zámkovou dlažbu. Vadí těm, kterým ničí další pěstovanou vegetaci, protože se po zahradě šíří opravdu rychlým tempem, navíc se okamžitě adaptuje na jakékoli prostředí. Daří se mu zejména ve vlhku a ve stínu či v polostínu, mezi zásadní faktory pro jeho rozvoj patří špatné pH půdy nebo nedokonalé sečení či úklid. Jak se mechu zbavit jednou provždy a zcela zadarmo?

Proč se objevuje mech na zahradě

Jak je možné, že na jedné zahradě je krásný a pěstěný trávník a sousedící trávník hyzdí travní porost mech, který prorůstá skrze drny? Mezi nejčastější důvody pro rozvoj mechu na zahradě patří nevhodné prostředí, zejména špatné pH půdy ve spojení s vysokou vlhkostí a nedostatkem slunečních paprsků. Neméně podstatným faktorem pro jeho bujení je nedostatečné nebo nepravidelné sečení trávy a nedokonalý úklid organických zbytků. Mech se často rozvíjí na úkor travního porostu vlivem chybějících živin a minerálů.

Mohlo by vás zajímat:  Mulčování kůrou je praktické a propůjčí zahradě estetický vzhled
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se zbavit mechu

Větší trápení postihuje majitele hůře propustných nebo jílovitých půd nebo oblastí, kde je vysoká hladina podzemní vody, což ztěžuje růst travních rostlin a naopak přispívá k rozvoji mechu. V případě tohoto problému však rozhodně není nic ztraceno, navíc lze použít přípravek, který nestojí zhola nic. Řeč je o popelu, který se může použít namísto vápna. Odkyselit půdu je nutné při pH nižším než 6, přičemž je nejvhodnější dřevěný popel z táboráku nebo z kamen, nesmí se jednat o popel z lisovaných briket nebo z lakovaného dřeva. U zámkové dlažby pak pomůže octový roztok nebo aplikace směsi z vody, jedlé sody a soli.

Mohlo by vás zajímat:  Čím nakrmit koně, aby se těšil pevnému zdraví?

Pravidelné hrabání trávy jako nejlepší ochrana

A jak docílit vzhledu trávníku, který bude připomínat propagační fotografii věhlasného golfového rezortu? Důležité je neumožnit mechu vůbec trávou nebo záhony prorůstat, je nutné jej likvidovat pomocí hrabiček. Z trávníku se musí pravidelně odstraňovat zbytky posečených stébel a ostatního organického odpadu, aby docházelo k provzdušňování. Hnití nebo zvýšená vlhkost mechu nahrává, proto nesmí dostat žádnou šanci. Pak už jen stačí pravidelně sekat ve slunečné dny a trávník hnojit, aby mohla stébla posílit a získala sytě zelenou barvu.

Zdroj: https://gardentabs.com/does-wood-ash-kill-moss-or-weeds/
Přidat na Seznam.cz