Zdánlivě obyčejný jitrocel je neocenitelný lék, připravte si třeba jitrocelový salát nebo čaj
Jitrocel si pamatujeme dobře z dětství. Posloužil jako provizorní talíř k servírování oběda na pískovišti, stejně tak pomohl ošetřit natržená kolena a rány. Jitrocel obsahuje vitamíny A, C a K, má řadu léčivých vlastností a zároveň je dobře použitelný v kuchyni. Ano, opravdu je stále řeč o obyčejném jitroceli!
Hojí rány
V dávných dobách byl jitrocel používán k ošetření po kousnutí hady a škorpióny. Dnes se jeho infuze používají hlavně při vaření nebo jako lék na hojení ran. Jitrocel se může ukázat jako zvláště užitečný v létě, kdy se objevují kousnutí hmyzem nebo spáleniny od slunce.
Protizánětlivé vlastnosti
Jitrocel má také protizánětlivé vlastnosti. Ty se staly předmětem studií, které ukazují, že jitrocel může pomoci snížit zánět díky flavonoidům, glykosidům a tříslovinám. Pití infuzí z jitrocele nebo jeho konzumace ve formě salátu může také zlepšit fungování našeho trávicího systému.
Kosmetická surovina
Jitrocel se hodí také jako kosmetický prostředek. Díky obsahu alantoinu má jitrocel zklidňující vlastnosti. Může být proto použit jako první pomoc na podrážděnou pokožku či jako součást hydratačních krémů.
Jitrocel v kuchyni
Na jaře, kdy jsou listy jitrocele jemné, je můžete použít do salátů nebo zeleninových koktejlů. Jitrocel podpoří detoxikaci a zmírní zánět. Jitrocel lze snadno uchovávat i požít po delší době. Například jitrocel sklizený v létě může být skvělý vařený na másle se solí, přidaný do polévek či jako alternativa k špenátu či kapusty.
Čaj
Z jitrocele lze také připravit čajový nálev či čajovou směs. V případě nálevu použijte vrchovatou lžičku listů jitrocele, kterou smícháte se čtvrtlitrem horké vody. Jitrocel spařte a nechte vylouhovat. Spaříte-li lžičku směsi jitrocele a mateřídoušky čtvrtlitrem vody, dostanete perfektní čajovou směs.
Zdroj: https://www.rxlist.com/great_plantain/supplements.htm