Jezirko1

Založení zahrady krok za krokem: popusťte uzdu fantazii a naplňte svou vizi

Zahrada je naším soukromým místem k odpočinku. Stavba nového domu nebo jeho rekonstrukce je náročnou záležitostí a už při této činnosti bychom se měli zamýšlet nad budoucí podobou zahrady. Budeme navrhovat zahradu sami nebo ve spolupráci se zahradním architektem? Co vše chceme na zahradě vybudovat?

Takové a mnoho další otázek si klade každý začínající zahrádkář. Začít musíme vždy úklidem pozemku. Nemělo by na něm zůstat nic, co tam nepatří, tedy žádný materiál, nářadí nebo staré zdivo z rekonstrukce domu. Věci, které jsou důležité, uklidíme na vyhrazené místo. A můžeme začít plánovat.

Mohlo by vás zajímat:  U exotického ovoce mnohdy nepoznáme, jestli je zralé. Většinou stačí jeden pohled
Zdroj obrázku: Freepik

Plánování zahrady

Rozměry pozemku vyhrazeného pro zahradu určitě známe a máme je v projektu domu. Plánování zahrady začínáme procházkou s tužkou a blokem. Uděláme si pro sebe takový malý brainstorming a zaznamenáme si všechny myšlenky, které nás při procházce napadnou. Plánujeme umístění zahradních prvků, záhonů, cestiček i míst pro odpočinek. Nezapomeneme také zvážit příjezdovou cestu nebo možnosti parkování pro návštěvu.

Zahrada potřebuje také přívody elektřiny a vody. Zároveň s tím vším rozmýšlíme také výsadbu keřů, stromů a trvalého porostu, hlavně trávníku. To vše bychom měli v našem bloku mít, abychom se k prvkům mohli postupně vracet a případně podle vývoje s nimi dále pracovat.

Mohlo by vás zajímat:  Podzim přeje sázení zeleniny a výsadbě cibulovin
Zdroj obrázku: Freepik

Čím začít?

První práce budou ty terénní. Zahrada musí být po stavbě domu vyrovnaná, bez nežádoucích terénních nerovností. Zemní práce jsou také vhodným časem pro zjištění stavu a kvality půdy, která by měla být pH neutrální, aby v ní rostliny prosperovaly. Specifická místa, například pod jehličnany, upravíme do požadovaného pH následně. Méně úrodnou půdu promícháme s humusem, tu zcela neplodnou odstraníme a nahradíme vrchní vrstvu novou zeminou.

Méně je někdy více

Platí to i pro zahradu. Zpočátku vysadíme několik nenáročných druhů, začít můžeme jehličnany, které budou zdobit zahradu i v zimě. Dále se rozhodneme, jestli budeme volit klasický nebo anglický trávník nebo zřídíme květinovou louku. Luční kvítí přinese do zahrady život a barvy a stačí ho sekat dvakrát do roka. V dalších letech můžete pokračovat ve svých plánech, které jsme si poznamenaly na první procházce.

Zdroj: https://commonsensehome.com/start-a-garden/
Přidat na Seznam.cz