House Plants White Pots Background Gray Wall

Zaléváním péče o rostliny nekončí. Díky kvalitnímu hnojivu budou květiny teprve spokojené

Stačí čas od času zalít? Tím péče o pokojovky pro mnohé končí, ale opravdu potřebují více péče, aby nechřadly, listy nežloutly a opět kvetly. Při péči o hrnkové rostliny by se mělo proto dbát nejen na pravidelné zalévání, které má své zásady, ale také na hnojení, které je neméně důležité. Čím tedy přihnojovat pokojové rostliny, aby se jim dařilo a mohly zase představit svou krásu a vykvést?

Zalévání má svá pravidla

Kdo by neuměl zalévat? Lidé při zálivce rostlin často dělají chyby při výběru vody. Měla by být neperlivá, ideálně dešťová nebo odstátá přes noc z kohoutku. Voda by měla mít pokojovou teplotu, rostlinám škodí příliš teplá i neúměrně studená. Vždy je nutné brát ohled na množství, přelívání rostlinám škodí, protože voda příliš zakyseluje půdu, trpí tím především azalky, různé druhy kapradin nebo orchideje. Stačí proto vždy vyzkoušet prstem, zda je půda zvlhčená a je nutné přidat vodu. Při přelití je možné nasát přebytečnou vodu pomocí steliva pro zvířata, které ji absorbuje a poté se jednoduše vyhodí.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje pokvetou do krásy, jen pokud jim zajistíme optimální podmínky a péči

Hnojení pomocí minerální vody

Pro pokojové rostliny se prodává v hobbymarketech množství různých druhů hnojiv. Stejnou službu bez chemikálií poskytne i obyčejná minerální voda, ideálně neperlivá s vysokým obsahem minerálů. Touto vodou stačí jednou za dva týdny rostliny zalít.

Zdroj obrázku: Freepik

Přihnojení vodou z brambor

Hnojiva z květinářských center lze také nahradit vodou bohatou na škrob, což je typicky voda z uvařených brambor, která funguje výtečně, ale nesmí se při vaření osolit. Sůl by naopak rostliny poškodila.

Vaječné skořápky nevyhazovat!

Každý milovník vajíček může využít skořápek pro přihnojení domácích rostlin. Nehodí se pouze pro zmiňované azalky, kapradiny nebo orchideje. Jinak stačí po oloupání vajíček skořápky nadrtit a smíchat se zeminou nebo promíchat s vodou a rostliny jimi přihnojit. Tímto přirozeným způsobem se doplní potřebné minerály. Obdobně funguje také nálev s kvasnicemi.

Mohlo by vás zajímat:  Africká fialka může kvést několikrát do roka. Trocha kávy jí dodá energii

Lógr nejen do kompostu

Zimní zahrada je ideálním místem pro posezení s kávou a právě kávová sedlina pomůže také rostlinám k hezčímu vzhledu a nemusí skončit jen v kompostu. Hodí se pro acidofilní rostliny, naopak se nehodí pro přihnojování sazenic.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-fertilize-houseplants-1902846
Přidat na Seznam.cz