Bright Green Summer Fern Closeup

Díky jediné surovině získají kapradiny znovu krásný vzhled a bujně porostou

Kapradiny se dostávají do popředí zájmu, protože mohou krásně zútulnit domácí i kancelářské prostředí, k tomu fungují jako dokonalé čističky vzduchu. Právě pro udržení čistého vzduchu a vlhkosti v místnosti byly tyto pokojové rostliny dříve v každém bytě včetně panelákových nebo činžovních, které neposkytují kapradinám nejideálnější prostředí. Rostliny pak trpí, chřadnou a opadávají, do bujně zeleného vzhledu mají daleko. Není důvod v takové chvíli propadat panice, nic není ztraceno, kapradinám může pomoci jednoduše čajový nálev nebo sedlina.

Když kapradina chřadne

Vlivem okolního prostředí může docházet u kapradin k zasychání a žloutnutí konečků, mohou opadávat nebo u nich může docházet k zřídnutí listů na stoncích. Ve chvíli, kdy vypadá kapradina jako vypelichaná slepice, je na čase zasáhnout. Primárně je nutné zjistit, zda rostlina netrpí na přílišné světlo nebo není umístěna na přímé slunce. Kapradiny také vyžadují pravidelnou a hojnou zálivku. V neposlední řadě mohou kapradině chybět některé minerály pro zdravý růst. V tom případě je nutné sáhnout po hnojivech.

Mohlo by vás zajímat:  V kuchyni na parapetu se daří nejen bylinkám. Také jarní cibulka je skvělá volba
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké hnojivo použít

Samozřejmě je možné zajít do květinářství nebo zahradního centra a koupit patřičné hnojivo, které však může obsahovat řadu chemikálií nebo agresivních látek. Mnohem snazší je použít čaj. Použití čajové sedliny nebo čajových sáčků jako hnojiva dokonale zapadá do politiky „zero waste“, k tomu je pro kapradiny takové hnojení doslova záchranou. Už po pár aplikacích přestane rostlina shazovat listí a vyraší nové výhonky.

Zalévání čajem nebo hnojení čajovou sedlinou

Čaj má povzbuzující účinky nejen pro lidi, pomůže i kapradinám. Stačí uvařit silný černý čaj a zalít s ním kapradiny jednou měsíčně. Samozřejmě čaj nesmí být slazený a musí mít pokojovou teplotu. Neméně účinné je použití čajové sedliny ke stonku, u této metody je však nutné nepřehnat množství, aby nedocházelo vlivem vlhkosti k plesnivění. Před přesazováním kapradin je též vhodné nashromáždit použité sáčky od čaje a umístit je na dno květníku, poté zasypat. Zlepší se tím kvalita zeminy, nadto čajové sáčky výborně vstřebají nadbytečnou vodu.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/maidenhair-fern-a-difficult-diva-plant-hard-to-keep-alive-241042
Přidat na Seznam.cz