Grown Up 1637302 1920 (1)

Z pár palet lze vyrobit šikovný záhon, který se hodí i na balkónové pěstování

Pokud máte možnost získat pár palet, určitě by vás tento způsob pěstování rostlin neměl minout. Paletové záhony se v poslední době staly velmi oblíbenými, k tomu vedlo hned několik důvodů. Výroba takových záhonů nezabere příliš mnoho času, je velmi levná a zvládne ji opravdu každý, pěstování je vyvýšené a umožňuje lepší přístup k rostlinám a kromě toho také šetří místo na zahradě. V paletách se hojně pěstují jednoleté rostlinky. Úplně nejčastěji se pak stávají záhony zeleninovými. Lidé v paletových záhoncích nejraději pěstují rajčata, papriky, okurky, hrášek, kořenovou zeleninu, čerstvé bylinky a kopr. Z ovoce se na paletových záhonech nejčastěji objevují nejrůznější druhy jahodníků, včetně těch převislých.

Mohlo by vás zajímat:  "Takhle se správný zahrádkář nechová. Buď o záhony pečujte, nebo je nechte jiným," vytkl jsem novým sousedům
Zdroj obrázku: Pixabay

Postup výroby paletového záhonu

Palety jsou opravdu levnou záležitostí. Mnoho z nás má dokonce možnost vzít si pár palet z práce. A pár palet opravdu k výrobě vyvýšeného záhonu postačí. Takový záhon nemusíte uplatnit jen na zahradách, v menším provedení se dá velmi dobře vybudovat také na balkónu. A vy si pak můžete udělat takovou malou balkónovou zahrádku s okrasnými rostlinkami, bylinkami, ovocem i zeleninou, záleží jen na tom, co byste rádi pěstovali.

Pro malý záhonek vám postačí jedna paleta. Položte paletu na ležato a kladivem vytlučte prostřední dřívka. Nechte jen rám záhonu. Když budete chtít, můžete je natlouct na spodek a udělat z nich dno záhonu. Pokud se vám do toho nechce, vyhoďte je. Stejně užitečný vám bude potřeba velký pevný pytel, který na rám nasadíte. Jestliže si přejete udělat záhon větší, stlučte palety k sobě v požadovaném tvaru, velikosti a výšce tak, abyste získali rám záhonu podle vašich představ, pak už pokračujte stejně.

Mohlo by vás zajímat:  Bobule vyrostou i na malé zahradě. Hodí se na letní svačinku i zimní zásoby
Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud máte rám záhonu hotový, chopte se laku a paletu ošetřete nátěrem. Kdyby začal paletový záhon hnít a trouchnivět, byla by ho škoda. Jestli si představujete jinou barvu paletového záhonu, neváhejte a natřete ho podle svého. Když ve vás dřímá skrytý talent, pusťte ho ven a paletu dekorativně ozdobte.

Zdroj: https://www.gardengatemagazine.com/articles/projects/all/diy-pallet-raised-garden-bed/
Přidat na Seznam.cz