Zahradní kompost zužitkuje organický odpad a promění ho ve výživné hnojivo
Zahrada je prostorem, kde se člověk může věnovat ve svém volném čase pěstování okrasných i užitkových rostlin. Práce na ní přispívá k lepší fyzické i psychické kondici. Je to užitečný koníček, kterému je možné se věnovat do vysokého věku, jestliže člověku slouží zdraví. Na zahradě by určitě měl být kompostér. Na co slouží a jaký si pořídit?
Co je kompost
Na zahradě není nouze o biologický odpad. Když se podíváme na jeho složení, je velká škoda, aby skončil v popelnici. Ve vší té posekané trávě, vytrhaném plevelu, shrabaném listí se skrývá spousta živin, jež je možné získat. Je k tomu ale třeba mít k dispozici kompostér, kam budete biologický odpad dávat.
Po jeho rozložení získáte úrodnou půdu obohacenou o dusík, draslík a fosfor, kterou použijete pro hnojení rostlin i stromů. Kompostér slouží pro výrobou kompostu. O to se v něm postarají různé mikroorganismy, které se podílejí na rozkladu biologického odpadu.
Jak si kompostér vyrobit
Na trhu, zejména v hobbymarketech, je možné koupit kompostér již hotový. Je to zpravidla plastová nádoba, která bývá s víkem i bez něho. Kompostér si ale také můžete vyrobit sami, když k tomu použijete dřevěná prkna.
Na kompostér si najděte vhodné místo, které je dobře větrané. Dávat do něho můžete vše, co je biologický odpad rostlinného původu. Klidně do něho lze přidat kávovou sedlinu, čaj, zbytky ovoce a zeleniny, posekanou trávu, shrabané listí, plevel. Do kompostu rozhodně nepatří nic živočišného původu jako kosti, zbytky masa apod.
Jak se biologický odpad přemění na úrodnou zeminu
Jak jsme uvedli výše, v kompostu působí mikroorganismy. Ty potřebují ke svému životu teplo a vlhkost. Proto se vyplatí v době sucha občas kompost prolít vodou. Zrání kompostu trvá asi půl roku až rok. Pak je připravený k použití. Můžete jím přihnojovat užitkové i okrasné rostliny a stromy.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/composting/basics/garden-compost-benefits.htm