Close Up Photo Thuja Bush Summer Season Selective Focus Copy Space

Za chřadnoucími tújemi často stojí škůdci. Proti lykokazovi je nutné nasadit chemický postřik

I když jsou túje většinou odolné vůči chorobám a škůdcům, stává se, že se jejich stav začne z ničeho nic zhoršovat. Potom je nejdůležitější najít co nejrychleji příčinu. Nejčastěji na túje útočí různí škůdci. Jako první zkontrolujte, zda to není důvod i vašeho problému.

Nebezpeční škůdci

Často se stává, že v celé řadě tújí začne jedna vysychat. Tento jev může často způsobit přítomnost hraboše, který svými podzemními chodbami ničí kořenový systém rostlin. Následkem toho rostliny začnou chřadnout a umírat. Jeho přítomnost se však dá velmi jednoduše zaměnit i s krtkem, neboť hraboš vytváří také nadzemní kopce. Důležitá věc, kterou byste měli vědět, je fakt, že pokud zničíte tento kopec, hraboš ho bude opravovat, zatímco krtek ne.

Mohlo by vás zajímat:  Boj proti červotoči usnadní speciální technologie i jednoduchá prevence

Dalším častým škůdcem je lykokaz tújový, který může způsobit úplné odumření keře. Čím hustěji túje zasadíte, tím se zvýší pravděpodobnost, že túje budou tímhle škůdcem napadeny. Rychlá detekce problému je možná díky preciznímu sledování stavu rostlin na přelomu května a června. Existuje však ještě několik častých druhů škůdců, kteří mohou tújím uškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Lykokaz tújový

Jak jsme zmiňovali výše, umírání tújí nejčastěji způsobuje tento škůdce. Lykokaz má malou velikost, je kulatého tvaru a má červenou nebo hnědou barvu. Pokud nechcete přehlédnout přítomnost tohoto škůdce, pozorně se musíte podívat na spodní stranu výhonků tújí. Chcete-li si být jistí, že tento škůdce zaútočil na vaše túje, zde je několik nejčastějších příznaků: zbarvení výhonků a jehličí do žluté barvy, přítomnost povlaku na povrchu rostliny, umírající výhonky a přítomnost medové šťávy, kterou hmyz produkuje.

Mohlo by vás zajímat:  Túje vytvoří útulné zákoutí i krásnou dekoraci. Bez pravidelného ořezání se ale neobejdou

Bohužel ještě nebyl nalezen přirozený způsob boje proti těmto škůdcům, jediné, co na ně platí je silný chemický postřik. Nejlepší doba k použití tohoto postřiku je v červenci, protože právě v tomto období se líhnou larvy tohoto nebezpečného škůdce. Se škůdci, jako jsou například mšice, můžete bojovat i přírodní cestou. Například pomocí draselného mýdla a česneku. Nejdůležitější je však reagovat hned, jakmile si všimnete chřadnoucího stavu tújí.

Zdroj: https://myperfectplants.com/blogs/blog/thuja-green-giant-tree-problems
Přidat na Seznam.cz