Tomatoes 5566744 1920

Řada rostlin podpoří rajčata v růstu a ochrání je před škůdci

Pěstování rajčat není nijak složité. Ovšem jejich růst závisí i na tom, jaké rostliny budou mít kolem sebe. Ve společnosti některých z nich se jim může dařit lépe. Měli byste proto zvážit, kterou zeleninu vysadíte vedle rajčat.

S jakými rostlinami si budou rozumět?

Rostliny vysazené vedle sebe v zahradě nebo skleníku vzájemně spolupracují. Vztahy, které mezi nimi vznikají, se nazývají alelopatie. Když víte, jak se navzájem ovlivňují, můžete plánovat jejich výsadbu tak, aby si poskytovaly výhody. Díky tomu dosáhnete větší a kvalitnější úrody. Rajčata ovlivňuje nejenom společnost jiné zeleniny, ale také okrasných rostlin. Některé z nich odrazují škůdce, například měsíček odpuzuje háďátka a láká pestřenky, jejichž dravé larvy se živí mšicemi. Hmyz, který bude chránit rajčata před škůdci, přitahují i chrpy, zlatobýl nebo astry. Měsíček odradí i půdní škůdce.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zeleninu nestačí umýt ve vodě. Efektivnější je roztok s octem nebo solí
Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže máta i kopřiva

Dobré účinky přinášejí i některé bylinky. Rajčata ocení společnost tymiánu, šalvěje, bazalky a oregana, jež podpoří růst zeleniny a dodají jí zvláštní chuť. Máta vyděsí mravence a myši, zlepší chuťové vlastnosti rajčat a posílí odolnost rostliny. I kopřiva, považovaná za plevel, pozitivně ovlivní rostlinu a její plody. Odpudí parazity, zlepší chuť rajčat a prodlouží jejich čerstvost.

S jakou zeleninou si rajčata rozumí?

Výsadba rajčat s okrasnými květinami nebo bylinkami je dobrou volbou, máte-li dostatek prostoru pro pěstování zeleniny. Pokud je k dispozici jenom malá plocha, kterou potřebujete využít, vysaďte vedle rajčat cibuli nebo česnek. Tyto druhy vylučují látky omezující vznik plísňových onemocnění a rajčata se díky nim snáze vypořádají se škůdci, jako jsou roztoči, mšice nebo háďátka. Z podobných důvodů jsou vhodné i ředkvičky. Fazole poskytnou rajčatům dusík. Pozitivní je i přítomnost listové zeleniny, tedy salátů, špenátu, šťovíku a zelí. Celer chrání rajče před pozdní plísní.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/tomato-companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz