Narcisy1

Vznešený narcis získal své jméno z dávného mýtu, který vysvětluje jeho spojitost s poruchou osobnosti

Procházíte se po své okrasné zahrádce a kocháte se barevnými květy s láskou opečovávaných rostlinek? Oko vám padne na narcis a vy vidíte, že už je pár dnů odkvetlý. Každý správný zahrádkář okamžitě spěchá pro nůžky, aby rostlinu květů zbavil. Po odříznutí stvolů s květy zůstanou listy, které později zežloutnou a odkvetou. To je přirozený proces, živiny z listů se přesunou do cibulky a ta vám díky tomuto zásahu vydrží i na další rok, přestože je tato květina často řazena do letniček (rostlina, jejíž cyklus od výsevu po uhynutí trvá jeden rok).

Mohlo by vás zajímat:  Půvabná jícnovka se stane ozdobou interiéru. Splnit její náročné požadavky dokáže každý
Zdroj obrázku: Freepik

Pěstování je jednoduché

Narcis je květina vhodná pro nezkušené pěstitele, kteří by rádi rozkvetlou zahrádku bez větší námahy. Výsadbu provádíme podle vzrůstu narcisu. Pokud máme cibulku, vysadíme ji na konci srpna či začátkem září. Napučené cibulky můžeme uložit do země již na jaře a vzrostlé sazenice vysadíme koncem léta. Sázíme do dobře prohnojené zeminy se štěrkem na dně záhonu. Ten zabrání tvorbě přemokřeného prostředí. Doporučuje se také promíchání půdy s pískem, aby byla lépe propustná. Po výsadbě si zaslouží vydatnou zálivku, aby se cibulka řádně nasákla vodou. Nadále již není nutné věnovat narcisům příliš velkou pozornost.

Mohlo by vás zajímat:  Pivoňky ve váze vydrží déle čerstvé díky správné vodě i seříznutí
Zdroj obrázku: Freepik

Na narcisy pozor

Pokud vás někdo nazve narcisem, určitě mu za to nepoděkujete, všichni totiž víme, že to není lichotka. Jak ale došlo k tomu, že se název této krásné květiny stal diagnózou? Kořeny můžeme hledat v Řecku, kde podle dávné báje žil pohledný mladík Narkissos, boží syn, který si byl vědom své krásy. Nadbíhaly mu nejen dívky, ale i krásné nymfy, kterých se velmi dotklo, že o žádnou z nich nestál. Poprosily bohyně Afroditu a Nemesis, aby byl za svou domýšlivost potrestán. Narkissos čím dál víc obdivoval svůj vzhled a často se skláněl nad studánkou, kde pozoroval svůj odraz. Tak dlouho se s láskou v očích prohlížel a nakláněl nad hladinu, až se nakonec ve studánce utopil. Jeho tělo se nikdy nenašlo, protože byl podle pověsti proměněn v krásný žlutý narcis.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/10-things-nobody-tells-narcissus-daffodil-flowering-bulbs/
Přidat na Seznam.cz