Výzva pro pěstitele milující děsivou exotiku. Masožravky pomohou s otravným hmyzem
Tyto zvláštní rostliny se naprosto vymykají pravidlům rostlinné říše. Svým vzhledem vzbuzují zvědavost i strach zároveň. Hmyzožravky jsou skvělým řešením, pokud v domácnosti bojujete s neustále bzučícími mouchami a jiným otravným hmyzem. Květina si smlsne a vy se nemusíte honit za mikroskopickým nepřítelem. Zabijete tím dvě mouchy (případně víc) jednou ranou.
Největším problémem při jejich pěstování je zajistit ideální poměr světla a stínu. Některé druhy si potrpí na neustálé slunění, jiné si rády odpočinou ve stínu. Důležité je i pravidelné zalévání, protože vysušení může mít někdy vážné dopady na jejich zdraví.
Drsná Venuše nebo křehká rosnatka?
Mucholapka Venuše si ráda pochutná na obzvlášť šťavnatých kouscích hmyzu. Ve svých květech produkuje voňavý nektar, který vábí potenciální oběti. Jakmile se hmyz nechá lapit, rostlina ho uvězní ve svých spárech a vypustí na oběť trávicí šťávy. Podle toho, jak moc je vystavena slunečnímu světlu, mění své zabarvení. Může být červená nebo zelená. Lebedí si ve vlhkých půdách a nevyžaduje žádnou speciální výživu v podobě hnojení.
Rosnatky vypadají oproti Venuším úplně jinak. Na první pohled působí díky svým drobným kvítkům až roztomile. Celá rostlina je pokryta jemnými chloupky, které produkují kapalinu vábící hmyz. Jakmile se zmatená moucha dotkne listu, rostlina ji popadne, sroluje do smrtícího sevření a rozloží s pomocí trávicích enzymů. K tomu, aby se jí dobře dařilo, potřebuje hodně sluníčka a časté zalévání. Přesušení je pro ni smrtící.
Nenápadné komnaty smrti
Špirlice působí oproti svým příbuzným poměrně nenápadně a hlavně neškodně. Typické jsou pro ni dlouhé trubicovité kalichy s velmi kluzkými stěnami. Když nalákaný hmyz spadne do trubky, kluzký povrch mu znemožní návrat a rostlina ho může bez problémů spořádat. Jsou poměrně estetickým doplňkem v interiéru a v létě je můžete i postavit na balkon nebo ven na zahradu, kde budou mít dostatek čerstvé létající potravy.