Motorova

Jak vybrat správnou motorovou pilu?

Podívejte se na video níže a uvidíte, jak správně vybrat motorovou pilu

VIDEO: Jak vybrat motorovou pilu?

Kde budete pilu používat?

Budu řezat dřevo pouze doma na zahradě nebo budu s pilou chodit i někam do lesa, pohybovat se s ní po pozemku….. Další otázka s tím spojená je otázka sousedských vztahů tedy, jestli bydlím v hustě obydlené oblasti, kde budu rušit sousedy, nebo jestli jsem na samotě, kde si mohu dělat, co chci. Všechny tyto otázky směřují, k rozhodnutí zda pilu motorovou nebo elektrickou. Pila elektrická je tichá, méně náročná na používání (nemusíme míchat benzín s olejem). Oproti tomu je pila motorová více flexibilní, nepotřebujeme elektriku a tedy šňůru a je více výkonná.

Co budete s pilou řezat?

Budu řezat větve a menší kmeny nebo chci řezat i velké větve a kmeny stromů? Toto je otázka týkající se výkonu stroje a délky lišty. Velikost dřeva, které jde s pilou řezat je dáno délkou lišty. Všeobecně platí, že bychom měli řezat dřevo stejně široké jako je délka lišty pily – 2 cm. S kvalitní a výkonnou pilou přeříznete i dřevo skoro 2x tak široké jako je délka lišty, je to však dosti nepraktické a pracné. Tento faktor je dobré zohlednit již při výběru pily. Občasné řezání dřeva širšího než délka lišty nevadí, pokud je stroj dosti silný. U elektrických pil bychom měli být trochu opatrnější. Tam bychom délku lišty měli považovat za maximální šíři řezaného dřeva.

Mohlo by vás zajímat:  Jak správně navrhnout a zhotovit zimní zahradu?

Je potřeba dávat pozor na to aby pila měla odpovídající délku lišty k výkonu stroje. Na trhu se objevují pily, které lákají délkou lišty a tedy potencionálním „dlouhým“ řezem, ale motor tomu neodpovídá svým výkonem. Zde jsou právě dobrým příkladem pily AMA. V nabídce najdete následující typy pil.

1. Pily elektrické o výkonu 1800 – 2200 W což odpovídá délkám lišt 30 – 40 cm. Potencionální šíře řezaného dřeva je tedy do 40 cm. Více technických informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat:  Červené jeřabiny lákají k vytvoření krásných podzimních dekorací, posílí ale také naše zdraví

2. Dalším krokem jsou pily motorové o obsahu 37,2 ccm a výkonu 1,54 HP. Tyto pily se dodávají s lištami délky 35 nebo 40 cm, které dokážou řezat dřevo až do cca 70 cm šíře – toto je však opravdové maximum. Více technických informací najdete zde.

3. Nejsilnějším modelem tohoto výrobce je pila o obsahu motoru 44,9 ccm a výkonu 2,54 HP. Tyto pily se vyrábějí s lištami 40 nebo 45 cm, což jim dává poměrně slušnou rezervu, pro řezání dřeva do cca 85 cm šíře. Více technických informací najdete zde.

pilaNa trhu je opět potřeba dávat pozor na to co se na které pile uvádí. Je zde mnoho prodejců, kteří uvádějí naprosto nadhodnocené údaje o výkonech motorů, které absolutně neodpovídají skutečnosti. Rozhodně nekupujte pilu někde na parkovišti u supermarketu, kde Vám nabídnou značkovou pilu za zlomek skutečné ceny. Takové pily většinou fungují jen pár minut, a pokud vydrží déle, pak stejně neodpovídají tomu, co Vám prodejce sliboval. Těžko pak budete hledat nějakou nápravu v podobě reklamace.

Mohlo by vás zajímat:  Tuhle superpotravinu lze přidat téměř do každého receptu. Její účinky na zdraví jsou jedinečné

Jak často budu pilu používat?

Tato otázka je směřována k výběru typu pily. Jde zde opět hlavně o rozhodnutí mezi pilou motorovou a elektrickou. Elektrické pily jsou koncipovány spíše na občasné používání. Pokud s nimi chci pořezat nějakou větší kupu dřeva, pak bych měl pilu nechat „odpočinout“ Rozhodně není vhodné, aby pracovali dva lidé, stylem jeden podává a druhý řeže a to po celé dopoledne nebo celý den. Oproti tomu kvalitní motorová pila takto může pracovat. Drobného odpočinku se jí dostane v momentě prázdné nádrže a tedy nutnosti doplnění paliva a oleje na řetězy. V tuto chvíli je také vhodné lehce přebrousit řetěz pilníčkem a můžeme znovu pokračovat.

Vyberte si kvalitní motorovou pilu

Přidat na Seznam.cz