Raised Bed Growing Plants Garden Bed Herbs Spices Vegetables Urban Community Garden

Vyvýšené záhony jsou ideálním řešením na balkony i pro běžnou zahradu

Využít každého místečka pro pěstování vlastní zeleniny? Vyvýšené záhony jsou možností pro všechny, kdo mají terasu, balkon i běžnou zahradu. V poslední době je toto zahradnické řešení ve velké oblibě, navíc přináší řád, který ulehčuje každodenní starost o rostlinky. Co je potřeba vědět o pěstování bylinek, zeleniny nebo okrasných rostlin ve vyvýšených záhonech, jaké druhy jsou pro tento typ zemědělství vhodné?

Benefity pěstování ve vyvýšených záhonech

Recept pro začínající zahradníky? Ano, vyvýšené záhony jsou vhodné pro ty, co s pěstováním rostlin začínají, ale také pro všechny, co nemají k dispozici volné lány na vlastním pozemku. Současně jsou výtečnou volbou pro zkušené pěstitele, kteří ocení možnost získat bohatší sklizeň nebo mohou experimentovat se sazenicemi. Pěstování v těchto podmínkách je navíc snazší než na běžných záhonech a rostliny nejsou vystaveny tolika negativním vlivům, jsou více chráněné vůči škůdcům i plísňovým chorobám.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitu uskladněných jablek ovlivní kromě teploty a místa také samotná sklizeň
Zdroj obrázku: Freepik

Speciální truhlíky s výhodami

Jak je z názvu zřejmé, vyvýšené záhony jsou umístěné v určité výšce nad zemí, sazenice jsou chráněné vůči přízemním mrazíkům nebo nočnímu chladu, k tomu nejsou vystaveny vysoké vlhkosti. Půda je v 50 centimetrech nad zemí teplejší, rostliny rychleji nabývají na síle. Dobře zahnojený substrát prodlužuje dobu výnosů, toto řešení nadto umožňuje pěstování plodin i lidem, kteří mají problémy se zády nebo klouby. A co víc, rostliny jsou ve výšce chráněné proti útokům domácích mazlíčků a škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Křenový postřik ochrání ovocné stromy před chorobami i škůdci. Účinně odežene i nenasytné komáry

Příprava velkých truhlíků

Vyvýšené záhony připomínají obří dřevěné truhlíky, optimální velikost jsou 3 metry na délku a asi polovina na šířku s výškou asi 50 centimetrů. Bednu lze snadno sestavit z cihel, kamenů nebo betonových bloků, ze starých dubových prken a desek, není potřeba vytvářet dno, ale je vhodná drenáž. Dřevěné části se musí naimpregnovat ekologickým přípravkem. A jaké druhy zeleniny pěstovat? Volit se mohou saláty, listová zelenina nebo červená řepa, rajčata, ředkvičky, mrkev nebo okurky. Zapomenout se nesmí ani na cibuli, zelí nebo tuřín, z okrasných rostlin pak měsíčky nebo lichořeřišnice, které najdou využití v lidovém léčitelství.

Zdroj: https://www.finegardening.com/article/the-benefits-of-raised-garden-beds
Přidat na Seznam.cz