Cucumber Beds Vegetable Garden Agriculture Small Business Selfsufficiency

Okurky jsou vybíravá zelenina. Při pěstování společně s jinými druhy můžou nastat problémy

Mít úrodu okurek, kterou bude závidět celé okolí? Před každým zahrádkářem stojí náročný úkol, protože je nutné ochránit rostliny před škůdci, dodat jim potřebné živiny a zajistit optimální podmínky včetně zálivky. Při pěstování okurek je důležité také jejich umístění, protože špatně zvolený soused může ovlivnit výnosy. Na co je důležité myslet při pěstování okurek a jaké rostliny rozhodně nepatří do jejich blízkosti?

Záhony podle potřeb rostlin

Okurky, rajčata, hned vedle brambory? To je častá chyba zahrádkářů, kteří mají k dispozici pouze malý kousek pozemku. Záhony jsou přehlcené rostlinami, které vzájemně soupeří o živiny, vodu nebo sluneční paprsky. Společné pěstování na druhou stranu zamezuje erozi půdy a pomáhá odpuzovat škůdce, protože určité druhy přirozeně chrání před nebezpečným hmyzem. Při plánování zahrady je však třeba mít na paměti, že některé rostliny se s jinými nesnesou, což jsou právě okurky.

Mohlo by vás zajímat:  Odlehlé zahrady mohou přilákat i jelena. Ochraňte svůj pozemek před tímto majestátním tvorem
Zdroj obrázku: Pixabay

Okurky potřebují živiny

Okurky potřebují zeminu smíchanou se substrátem s dostatkem výživných látek, právě proto je třeba dbát na správné umístění, aby ostatní zelenina nebrala těmto rostlinám tolik potřebné živiny. Především se nedoporučuje sázet blízko sebe rostliny ze stejné botanické skupiny. Je to z důvodu, že při napadení houbami nebo infekcích jednoho druhu se přenese nákaza i na ostatní a veškerá dřina může přijít rychle vniveč.

Raději jinam

Které rostliny tedy rozhodně nesázet do blízkosti okurek? V těsném sousedství by se neměla objevovat rajčata, protože mají rozličné nároky na pěstování včetně zálivky a složení substrátu. V blízkosti brambor hrozí okurkám plíseň bramborová, nevhodné jsou také tuříny, dýně nebo papriky. Okurky jsou vybíravé, kromě zmíněných druhů zeleniny by se neměly dávat ani do okolí cibule nebo česneku, kedlubnů, ředkviček, zelí a jahod. Naopak vůni i růstu napomůže přítomnost bazalky, která je vhodným doplňkem i pro rajčata.

Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-plants-for-cucumbers-2540044
Přidat na Seznam.cz