Mosquito White Mosquito Wire Mesh Net Mosquito Disease Is Carrier Malaria

Aromatické rostliny udrží komáry v bezpečné vzdálenosti

Léto je obdobím dovolených, večerního grilování a odpočinku. Spousta lidí si užívá zaslouženého volna, vyhledávají klidné místo na své zahradě, aby se ve stínu posadili a vychutnali si třeba šálek dobrého čaje. Bohužel velmi často je při tom otravuje bodavý hmyz, který má hlavní sezónu. Týká se to především komárů. Co proti nim působí?

Co všechno nevíte o komáru pisklavém

Nejznámějším druhem komárů, se kterým se můžete setkat v České republice, je komár pisklavý. Zajímavé je, že krev u něho sají jen samičky, zatímco samečkové se živí nektarem květů. Tito komáři dosahují délky asi půl centimetru. Samičky pak mají nápadný sosáček, který slouží k příjmu krve hostitele, kterého napadnou.

Mohlo by vás zajímat:  Před zimou si zaslouží zahradní nábytek dobře ošetřit a uskladnit

Zimu komáři přežívají schovaní ve sklepech nebo podzemních norách. Na jaře pak samičky do vody kladou vajíčka, z nichž se líhnou larvy. Při bodnutí samička vstříkne do pokožky své sliny, které zabraňují srážení krve a které fungují i jako analgetikum. Postižený tvor totiž většinou bodnutí ihned nezaznamená. Že ho komár napadl, pozná až po chvíli, kdy ho bodnutí začne svědit.

Zdroj obrázku: Freepik

Co komáry určitě odradí

Aby vaše posezení na zahradě nebo balkoně bylo příjemné a neotravovali vás zde komáři, měli byste sem pořídit rostliny, které je zaručeně odpudí. Na některé pachy jsou totiž komáři alergičtí, respektive jim moc nevoní. Když tyto rostliny vysadíte do květináčů nebo truhlíků, získáte zároveň i atraktivní okrasu svého posezení.

Mohlo by vás zajímat:  Zero waste ukazuje, jak snadné je být blíž přírodě a nezatěžovat ji zbytečnými odpadky

Jsou to především bazalka, meduňka, rozmarýn, máta peprná nebo fenykl, kterými se komárů zbavíte. Jakmile je ucítí, většinou se místu, kde se vyskytují, obloukem vyhnou a poletí škodit někam jinam. Což je cíl, jehož určitě chcete dosáhnout. Když už tyto byliny budete mít vysazené, můžete je zužitkovat v kuchyni při přípravě jídel – masových pokrmů, salátů nebo čajů.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant
Přidat na Seznam.cz