Plants 4539755 1920[1]

Vypěstovat papriku není jednoduché, ale po prvním kousnutí si lidé uvědomí, že to stálo za to

Paprika je jednou z velmi populárních druhů zeleniny, která se konzumuje nejenom u nás, ale i v jiných zemích. Pro mnoho lidí je běžné, že ji vyrazí koupit do obchodu, nebo na trhy. Jsou ale i tací, kteří se rozhodnou pro její pěstování. To sice není nijak jednoduché, ale výsledek může být natolik ohromující, že stojí za to jít právě do tohoto druhu zeleniny. Základem pro ni je vhodná půda, kde by neměla chybět tráva, rašelina, humus a klidně i trocha říčního písku.

Kromě toho:

  • jedná se o trvalku, ale většinou se pěstuje jen jeden rok,
  • semena stále klíčí po dobu tří až pěti let,
  • těšit se můžete na plody o hmotnosti 50–200 g s tloušťkou stěny 1–10 mm.
Mohlo by vás zajímat:  Šťavnatá ředkvička nesmí v jarním jídelníčku chybět. Pročistí tělo a rozjasní pokožku

Příprava a setí semen paprik pro sazenice

Před výsevem ponořte semena papriky na 20 minut do roztoku manganistanu draselného (1 gram na 100 ml teplé vody). Poté je namočte na dva dny do vody při teplotě 25 až 30 stupňů. Před přesunem do půdy semena lehce osušte a ihned zasejte do šálků nebo do krabiček o velikosti 1 × 5 cm do hloubky ne větší než 1,5 cm.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nádoby zakryjte fólií a umístěte je poblíž tepla. Po 3 až 7 dnech se objeví první výhonky. Odstraňte fólii a umístěte krabice nebo šálky na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní parapet. První 3 až 4 dny udržujte teplotu v rozmezí 15 až 17 stupňů během dne a 12 až 14 stupňů přes noc. Poté nechte rostliny jeden až dva dny ve stínu a pak je opět dejte k oknu.

Mohlo by vás zajímat:  Červená řepa udrží celé tělo v rovnováze. Jarní salát s hruškami a olivami si zamilujete

Péče o sazenice

Sazenice dobře rostou v teple. Ráno, pokud je to nutné, zalijte rostliny teplou, odstátou vodou. Otáčejte nádoby se sazenicemi každý den tak, aby byly keře rovnoměrně osvětleny. V krátkých dnech se doporučuje je znovu osvětlit tak, aby byly vystavené světlu zhruba 13 až 14 hodin denně. Přihnojovat byste měli dvakrát denně směsí močoviny, superfosfátu a draselné soli.

Deset až dvanáct dnů před přesazením začněte s aklimatizací. Vezměte je na balkon nebo do skleníku při teplotě vzduchu nejméně 12 stupňů, nejprve po dobu dvou až tří hodin, poté po dobu 10 až 12 hodin. A tři až pět dnů před přesazením do záhonu nechte rostliny přes noc na balkóně (pokud neočekáváte mráz).

Zdroj: https://bonnieplants.com/how-to-grow/growing-peppers/
Přidat na Seznam.cz