Avocado 933060 1280

Ovoce s minimem cukrů, ale plné prospěšných látek – to je lahodné avokádo

Avokádo se řadí mezi ovoce a jedná se o plod hruškovce přelahodného. Plod má drsnější slupku tmavé barvy, dužnina zralého plodu má krémovou konzistenci a žlutavou barvu. Uvnitř je pecka kulovitého tvaru. Pokud jde o výskyt avokáda, jeho kolébkou je Jižní Amerika, ale odtud se rozšířilo také do USA, Izraele, Španělska a na ostrovy, přičemž největším producentem tohoto ovoce je momentálně americký stát Kalifornie.

Známe ho jako zajímavou potravinu, využitelnou zejména ve studené kuchyni, ale avokádo má i příznivé účinky na lidské zdraví a hodí se dokonce i k redukci hmotnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Doplňky stravy jsou plýtvání penězi. O zdraví pečují nejlépe superpotraviny ze zahrádky

Zdravé avokádo

Avokádo obsahuje řadu cenných látek, z minerálů je to zejména hořčík, měď, draslík a fosfor, z vitaminů pak vitaminy A, C a také E. Obsahuje větší množství vlákniny a směs rostlinných tuků a na ovoce velice málo cukru.

Látky v něm obsažené mají antioxidační a protizánětlivé účinky, podporují funkci zraku a zajištují, že potraviny, které konzumujeme, lépe strávíme, respektive vezmeme si z nich více prospěšných látek. Pokud konzumujeme avokádo, chráníme také náš kardiovaskulární systém, protože mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Mohlo by vás zajímat:  Bílý cukr lze jednoduše nahradit zdravějšími alternativami
Zdroj obrázku: Pixabay

Dietní avokádo

Avokádo obsahuje hodně tuků, a proto by se zdálo logické, že nebude lékaři a odborníky na výživu doporučováno při redukční stravě. Opak je však pravdou. Toto ovoce totiž obsahuje rostlinné nenasycené tuky, které jsou velice kvalitní a jejich velkou předností je také to, že se neukládají v těle a jsou dobře stravitelné. Proto je toto ovoce vhodné i pro ty, kteří pracují na snížení své váhy. K tomu jim pomáhá také vláknina, která je v něm obsažena, protože zpomaluje a optimalizuje trávení a oddaluje tak i nástup pocitu hladu.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon v zimě mnozí využívají místo ledničky, málokdo ale myslí na rizika

Navíc pokud lidé konzumují avokádo, dochází u nich díky němu i ke snížení hladiny cukru v krvi, což je pro úspěšnou redukci hmotnosti také velice důležité. Díky účinným látkám, které obsahuje, dochází k lepšímu spalování, protože se zvyšuje činnost štítné žlázy.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/all-about-avocados
Přidat na Seznam.cz