Vypěstovat oblíbený angrešt není těžké. Domácí džem z tohoto ovoce je opravdová lahůdka
Angrešt je druh ovoce, který můžete mít na zahradě a téměř o něm nebudete vědět. Není náročný na pěstování, zato má sladké plody, které si můžete vychutnat například v podobě džemu, který si sami vyrobíte. Angrešt čím dál více získává na oblibě. Co je na něm tak skvělého?
Co je vlastně angrešt a co potřebuje k růstu?
Angrešt může při vhodných podmínkách dorůst do výšky až 1,5 metru. Výhonky jsou pokryté trny a záleží na odrůdě, kolik jich bude. Zelené listy jsou vroubkované a kvete na jaře od dubna do května. Plody pak můžete sbírat již na konci června. Objevují se různé barvy květů – od bílých až po červené. Plody jsou pak nejvíce zelené, ale můžete si koupit také odrůdy s červenými nebo žlutými plody.
Povrch plodů je většinou pokrytý jemnými chloupky, ale také narazíte na takové, co mají hladkou slupku. A jak se o angrešt starat? Bude potřebovat jámu hlubokou asi 40 cm. K tomu kvalitní půdu a angrešt by neměl stát na větru. Je potřeba pravidelná zálivka, potřebuje stálou vlhkost. Na hnojení použijte organická hnojiva. Angrešt je pak potřeba pravidelně ořezávat – poprvé na jaře a poté před začátkem vegetace. Keře vydrží venku i přes zimu.
Dejte si pozor, ať angrešt neonemocní
Angrešt patří mezi keře, které jsou velmi náchylné k onemocnění. Je teda potřeba se o něj starat pečlivě. Jestli bude napaden škůdci, poznáte to podle hnědých skvrn, které se objeví na listech. Na nich se pak může objevit také práškový povlak, který bude bránit růstu. V takovém případě je nutné použít prostředky k jeho ošetření. A proč se vyplatí zařadit angrešt do svého jídelníčku?
Je velmi zdravý, také má projímavé účinky. Obsahuje vitaminy A, C nebo E a komplex vitaminu B. Kromě toho v něm najdete také minerály, jako je vápník nebo draslík. Pomůže snížit krevní tlak nebo cholesterol. Oblíbený je například džem, který můžete použít jako náplň do koláčů nebo dezertů. Budete potřebovat pouze plody ovoce a 600 gramů cukru. Společně duste tři hodiny, nechte vychladnout a následující den znovu vařte. Poté dejte do sklenic a pasterizujte.
Zdroj: https://practicalselfreliance.com/gooseberry-jam/, https://www.healthline.com/nutrition/gooseberries