Seedling Concept By Human Hand Apply Fertilizer Young Tree Green Background

Zdánlivý odpad lze ještě skvěle využít. Rostliny poděkují za šetrné přírodní hnojivo

Hnojením dodáváme rostlině potřebné živiny a podporujeme ji tak v růstu. Z toho důvodu se hnojí na jaře, kdy se rostlina pomyslně probouzí ze zimního spánku a přechází do aktivního období svého života. Dejte pozor na to, že i hnojením lze květinám uškodit. Vybírejte proto šetrná hnojiva. Taková si můžete vyrobit v pohodlí domova. Suroviny nebude potřeba složitě shánět, protože je máme všichni doma.

Uvařte si brambory nebo vajíčka

Stačí, když si v den hnojení uvaříte brambory jako přílohu k obědu nebo si dáte vajíčka k snídani. Jako skvělé přírodní hnojivo fungují například právě skořápky od vajec nebo voda, ve které jste brambory uvařili. Voda je po bramborách plná škrobu a minerálů. Pouze pamatujte, aby voda nebyla slaná.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování paprik má několik zásadních pravidel. Úrodu můžeme sklízet ještě na podzim

Pro rostliny, jako je levandule, která potřebuje neutrální nebo zásaditou půdu, jsou vhodné skořápky od vajec. Pomáhají květině v odolnosti proti škůdcům. Rozdrcené skořápky nasypte na zeminu nebo je namočte na dva týdny do vody. Výluhem pak rostliny zalijte.

Zdroj obrázku: Freepik

Kvetoucí rostliny ocení kávu nebo banán

Hortenzie či azalky potřebují kyselou půdu, a tak pro ně bude vhodné hnojivo v podobě kávového lógru nebo banánových slupek. Obě varianty jsou bohaté na draslík, který prodlužuje dobu kvetení rostlin. Sedlina dokonce odpuzuje mouchy, které létají kolem květin.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se nemocí malinových keřů, aniž byste museli kupovat chemii

Kávovou sedlinu nechte proschnout. Pokojovky lógrem hnojte jen dvakrát do roka, venkovní rostliny až čtyřikrát. Slupky od banánů, případně nahnilé banány nakrájejte a zalijte horkou vodou. Den nechte louhovat a pak tekutinou zavlažte květiny místo běžné vody.

Zelenina bez chemie

Přírodní hnojiva můžete využít i na zeleninu, kterou pěstujete doma. Vyhnete se tak chemickým hnojivům a postřikům, které často odrazují od nákupu zeleniny v obchodech.

Přírodní hnojiva vyrobená doma jsou značně levnější než ta, která zakoupíte v zahradnictví. Navíc tím uděláte i něco pro přírodu. Dáte využití věcem, které by šly za běžných okolností do odpadu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/make-your-own-fertilizer-1388159
Přidat na Seznam.cz