Většina lidí ji považuje za otravný plevel. Kopřiva přitom patří mezi nejcennější léčivky
Kopřivu všichni dobře známe, protože asi každý z nás s ní někdy zažil nepříjemný kontakt. I přes takové vzpomínky se občas vyplatí podívat se na ni také pozitivním pohledem, protože skutečně dovede podpořit kondici našeho těla. Z kopřivy se dá vyrobit šťáva, která skvěle čistí krev, pomáhá udržet pleť a vlasy svěží a zdravé a pomáhá při chudokrevnosti. Jak si kopřivovou šťávu připravit a proti čemu pomůže?
Co kopřiva dokáže?
Kopřiva není jen obyčejný plevel, který roste prakticky na každém místě. Její sušené listy se používají k přípravě nálevů, ale základem pro přípravu šťávy mohou být mladé olistěné výhonky, které jsou v pozdním jaru v plné kráse. Šťáva z kopřivy může pomoci s:
- anémií,
- problémy s močovým měchýřem,
- akné,
- lupy,
- ztrátou vlasů,
- vředy,
- žaludečními problémy,
- střevním onemocněním.
Jak sbírat?
Kopřivu můžete nasbírat čerstvou a sami si z ní připravit šťávu. Důležité je samozřejmě místo, kde budete tuto cennou surovinu sbírat. Musí to být čisté místo nacházející se daleko od průmyslových závodů nebo rušných silnic. Nejlepší vlastnosti mají mladé, olistěné výhony, které ještě nevykvetly. Sbírejte je ideálně v dubnu a květnu. Nezapomeňte si vzít rukavice – i mladé kopřivy mohou spálit ruce.
Jak kopřivu připravit?
Než se pustíte do přípravy šťávy, je potřeba si kopřivu připravit. Nejprve je nutné ji důkladně omýt, poté spařit vroucí vodou nebo blanšírovat a následně rychle zchladit v ledové vodě.
Jak připravit kopřivovou šťávu?
Recept na kopřivovou šťávu je velmi snadný. Jeden kilogram omytých kopřiv je nutné nadrobno nasekat a poté vylisovat šťávu přes odšťavňovač nebo rozemlít v mixéru. Takto připravenou tekutinu přelijte do láhve z tmavého skla a uložte do lednice. Jak ji používat? Denní dávka je pouze 20 ml. Kopřivovou šťávu lze samozřejmě zředit vodou nebo přidat k jinému ovoci, aby vám více chutnala.
Zdroj: https://firstweeat.ca/2017/06/11/nettle-juice/