Wasp 5024465 1920

Nepřátelé letních zahrad a balkonů. Nebezpečné vosy je třeba vypudit, ale opatrně

V létě je zahrada místem odpočinku a společenského života. Není divu, že když se vidíme vosy, začneme panikařit. Co dělat, když se objeví a začnou ohrožovat nejen náš mír, ale i děti při hraní?

Před odstraněním hnízda určete jeho polohu a chraňte se ochrannými pomůckami

Boj s vosami je nebezpečný. Buďte obzvláště opatrní a dobře se na to připravte, jinak hmyz jen zbytečně rozdráždíte a vyprovokujete ho k útoku. Osoba, která chce zničit hnízdo, by měla mít ochranný oděv, rukavice a pokrývku hlavy. Oděvy by měly být pevně utaženy kolem zápěstí a kotníků. Chcete-li nezvané hosty vystěhovat, musíte nejprve vyhledat místo, kde si postavili hnízdo. Toho lze dosáhnout pozorováním vos, které v jasných dnech odlétají nebo se vracejí do hnízda. Pokud nemůžeme přesně určit jejich bydliště, je možné zničit vosy na místech, kde se shromažďují. Ideální je zaútočit ve chvíli, kdy nejsou příliš aktivní. Nejlepší čas bude tedy brzy ráno nebo pozdě večer.

Mohlo by vás zajímat:  Za chřadnoucími tújemi často stojí škůdci. Proti lykokazovi je nutné nasadit chemický postřik
Zdroj obrázku: Pixabay

Pozor, hnízdo v zemi může mít více vchodů

Pokud je hnízdo umístěno v zemi, můžete je zalít vroucí vodou nebo použít speciální insekticidy, které nastříkáte na celé hnízdo nebo jen na jeho vchod. Měli byste to udělat během několika sekund a pak se rychle vzdálit. V případě potřeby lze operaci opakovat další den. Pokud je hnízdo v zemi, bude jeho odstranění obtížné. Může mít několik otvorů a z jedné z nich mohou vyletět všechny rozzuřené vosy, které jste vystrnadili postřikem. V tomto případě je nejlepší zavolat společnost, která se na odstraňování vos specializuje.

Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný malý a kousavý hmyz se může ukrývat i na místech, kde ho málokdo čeká
Zdroj obrázku: Pixabay

Na balkoně můžete nastražit pasti i aromatické odpuzovače

Na balkoně můžete využít vosí pasti. Postačí napíchat hřebíček do citronu a umístit jej kolem nejfrekventovanějších míst. Zahradní nábytek, houpačku nebo dětský koutek lze umýt vodou a octem. Skvělým řešením je také namočit bavlněné kuličky citronovým, hřebíčkovým nebo eukalyptovým olejem. Můžete také rozříznout plastovou láhev na polovinu, udělat na jejích okrajích díry, zaháknout drát nebo provázek jako rukojeť a nalít dovnitř vodu smíchanou s ovocným džusem. Horní část lahve položte opačnou stranou (bez víčka) na spodní a zavěste ji poblíž místa, které chcete chránit před vosami. Taková past je jistě přiláká. Dalšími možnostmi boje proti vosám jsou:

  • natření dřevěných povrchů ekologickou impregnací,
  • zajištění všech otvorů hustou síťkou,
  • instalace fiktivního vosího hnízda.
Přidat na Seznam.cz