Heather Field Peak District Sunset Simmer Day

Vřesy na jaře ocení zastřihnutí i pořádnou výživu. Během roku se pak rozrostou v barevný koberec

Správně založené vřesoviště bude pokladem vaší zahrady. Musíte se o něj ale také pravidelně starat, aby vypadalo pořád stejně dobře. V období předjaří je nejvhodnější čas zajistit mu kvalitní podmínky pro růst, aby se vytvořilo pole, které vás bude těšit nejen na pohled. Základní poučkou je, že se musí zastřihnout loňské výhonky. Díky tomu budou mít vřesy více prostoru k rozvětvení a budou hustější.

Vřes přikrývejte na podzim a na jaře si počkejte na teplejší počasí

Až přejdou ty nejkrutější mrazy a budete mít jistotu, že se již nevrátí, můžete vřesy odkrýt. Na podzim je totiž musíte „zazimovat“ smrkovými nebo jedlovými větvemi, vhodná bude také bílá agrotextilie nebo jiné předměty, které je ochrání. Nikdy ale nepoužívejte suché listy, které snadno nasáknou vodu a odříznou tak rostlinám čerstvý vzduch, který potřebují k životu. Bez něj mohou snadno uhnít.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování rostlin nebývá nic těžkého, několik zásadních chyb je ovšem může zahubit

S řezáním vřesů počkejte do doby, než se na nich objeví nové zelené výhonky – může se tak stát již v první polovině dubna. Na vřesovišti kromě vřesů pak najdete také jiné kyselomilné rostliny. Vřes řezejte při jasném a hlavně suchém dni, kdy už nečekáte ani přízemní mrazíky, které by mohly vřes oslabit. Jestli jsou rostliny malé, můžete na ně použít nůžky, poté už budou nutné ty na živý plot, nebo dokonce akumulátorové nůžky. Bude záležet na tom, jak rychle se vám vřes rozroste.

Mohlo by vás zajímat:  Vřes může zdobit interiér či zahradu po celý rok. Jen tak s něčím se ale nespokojí
Zdroj obrázku: Freepik

Používejte kvalitní hnojiva na vřesy

Vřes v přírodě roste v jiných půdách, než mají naše zahrady. Je tedy důležité je přihnojovat, aby měly kvalitní podmínky k růstu. Zakoupit si můžete speciální hnojiva na vřesy, ale hodí se i jiná, která okyselí půdu – například pro rododendrony nebo jehličnany. Přihnojujte asi třikrát během vegetace, první dávku můžete dát po jarním řezu. Na jaře přidejte minerální hnojivo, díky kterému se pak o rostliny nebudete muset tolik starat.

Mohlo by vás zajímat:  Ne každý med je zdravý. Jednoduchý test prozradí, zda máte doma jen chabou náhražku

Na jaře pak bude nutné odstranit také plevel, který rostliny obklopuje. Pokud navíc budete chtít vřesoviště rozšířit nebo upravit, musíte na to myslet hned na jaře. Vřes můžete kombinovat například s rododendrony, azalkami nebo některými jehličnany. Na jaře můžete přidat pod vřesy kompostovanou borovou kůru. Substrát nebude vysychat, což je zvlášť pro vřesy velmi důležité.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-heather-plant/
Přidat na Seznam.cz